Tegoroczne obchody zakończonego w środę żydowskiego Święta Świateł były pokazem tolerancji i otwartości – oceniła wspólnota żydowska Chabad Lubawicz Polska. Święto rozpoczęło się w tym roku 12 grudnia.
W przesłanym w środę PAP komunikacie biuro prasowe Chabad Lubawicz Polska przypomniało, że chanukije, czyli specjalne świeczniki żydowskie, zapalane podczas Chanuki, rozbłysły 12 grudnia w całej Polsce, m.in. w gmachu Sejmu i w Pałacu Prezydenckim.
"Zapalenie chanukowej lampy symbolizuje wolność, pokój i tolerancję – być może właśnie dlatego nie mogło zabraknąć jej również w gmachu Sejmu" – zauważono w komunikacie.
W uroczystościach w parlamencie wzięli udział m.in. marszałek Sejmu Marek Kuchciński, rabin Shalom Dov Ber Stamblerem, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, marszałek senior Kornel Morawiecki, ambasador Izraela w Polsce Anna Azari oraz były przewodniczący Knesetu prof. Szewach Weiss.
Chanukową świecę w Pałacu Prezydenckim zapalił też prezydent Andrzej Duda. Podczas ceremonii Rabin Shalom Dov Ber Stambler, przewodniczący Chabad Lubawicz w Polsce, wręczył parze prezydenckiej świecznik chanukowy z repliką Jerozolimy.
Ośmiodniowym obchodom towarzyszyły wydarzenia kulturalne. Jednym z nich był koncert chanukowy, zorganizowany 18 grudnia w Państwowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie. Koncertowi towarzyszyła aukcja charytatywna, z której dochód - jak poinformowała wspólnota Chabad Lubawicz – przeznaczono na organizację dwutygodniowego pobytu w Polsce dla grupy około 30 izraelskich dzieci ze Sderot – miasta położonego niedaleko Strefy Gazy, które znajduje się pod ciągłym ostrzałem z terytorium Palestyny.
"W minionych latach koncerty chanukowe nieodmiennie zapewniały zarówno wysoki poziom artystyczny jak i unikalną atmosferę wspólnego świętowania. Chcemy, aby organizowane przez nas wydarzenia stały się dla obu narodów – polskiego i żydowskiego – darem światła, które jest uniwersalnym symbolem pokoju, nadziei, dobra, mądrości i wiedzy" - powiedział cytowany w komunikacie rabin Shalom Dov Ber Stambler.
Wydarzenia chanukowe zorganizowano również m.in. w Łodzi, Poznaniu i Krakowie.
Chanuka to żydowskie święto upamiętniające odzyskanie przez Żydów świątyni jerozolimskiej w 165 r. p.n.e. po jej zbezczeszczeniu przez Antiocha IV. Działania tego władcy Palestyny zmierzające do zmuszenia Żydów do porzucenia swojej religii na rzecz obyczajów greckich stały się przyczyną wybuchu powstania zwanego Powstaniem Machabeuszów. W trzy lata po zbezczeszczeniu Świątyni powstańcy zdobyli Jerozolimę i odzyskali Świątynię.
Święto trwa 8 dni i rozpoczyna się zawsze 25 dnia miesiąca kislew, czyli według kalendarza gregoriańskiego – w grudniu. Specjalny świecznik – chanukija – ma miejsce na osiem świeczek, które zapalane są każdego kolejnego wieczoru święta.
Chabad Lubawicz to religijna wspólnota żydowska, działająca w wielu krajach świata, której misją jest przekazywanie wiedzy na temat judaizmu oraz kultury i tradycji żydowskiej, a także działalność edukacyjna i charytatywna. W Polsce jest obecna od 2005 r., ma siedziby w Warszawie i w Krakowie. Według Chabad Lubawicz, to właśnie ta wspólnota rozpowszechniła rozpalanie chanukiji w przestrzeni publicznej. Świece zapalone przez Chabad pojawiły się m.in. przed Białym Domem czy Wieżą Eiffla. (PAP)
autor: Iwona Żurek
iżu/ karo/