Zwiedzanie symbolicznej barykady, pojazdu opancerzonego Kubuś, galerii powstańczego plakatu oraz wspólne śpiewanie piosenek z okresu Powstania Warszawskiego to tylko część atrakcji, które czekały w sobotę na pl. Zamkowym i pl. Krasińskich.
W sobotę, w ramach inscenizacji historyczno-edukacyjnej „Powstańcze barykady” w Warszawie zorganizowanej przez władze Śródmieścia i Grupę Historyczną Zgrupowanie „Radosław”, na pl. Zamkowym oraz pl. Krasińskich ustawione zostały symboliczne barykady i wiele innych elementów codziennego krajobrazu stolicy sprzed 67 lat. Jak podkreślili organizatorzy, celem przedsięwzięcia jest popularyzacja wiedzy o Powstaniu Warszawskim.
„Chcemy stworzyć żywą lekcję historii, pokazać czasy walczącej Warszawy. Na warszawiaków i turystów czekają m.in. barykady, wóz pancerny Kubuś i poczta polowa. Ponadto komunikaty nadaje radio powstańcze” – powiedziała w rozmowie z PAP Urszula Majewska z Wydziału Organizacyjnego dla Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy.
„Podstawą tego spotkania jest pamięć o dniach sprzed 67 lat, o ciężkich chwilach, które spotykały naszych dziadków i rodziców na ulicach Warszawy. Zorganizowaliśmy inscenizację także po to, aby każdy mógł dotknąć części historii, zobaczyć oryginalne eksponaty, dowiedzieć się więcej o broni i umundurowaniu tamtych czasów. Podstawowym walorem tego widowiska jest wspólne spotkanie z historią” – powiedział PAP Tomasz Karasiński, komendant Grupy Historycznej Zgrupowanie „Radosław”.
Na pl. Zamkowym oraz pl. Krasińskich można było obejrzeć m.in. „Galerię Powstańczego Plakatu”, stanowisko strzeleckie, rusznikarnię z replikami powstańczego uzbrojenia, punkt wydawania przepustek oraz wysłuchać przysięgi powstańczej.
Podczas inscenizacji historyczno-edukacyjnej miały miejsce spotkania z uczestnikami Powstania Warszawskiego oraz rekonstruktorami, którzy prezentowali umundurowanie, uzbrojenie i sprzęt z czasów walk o stolicę.
Turyści, w asyście umundurowanych i uzbrojonych żołnierzy, odbywali spacery po Starówce, które uzupełniano komentarzem historycznym.
Na barykadach można było kupić m.in. w numer pisma „Zgrupowanie Radosław” z dodatkiem dla młodzieży „Odważniak”.
„Dzisiejsze spotkanie stanowi próbę wyjścia do młodzieży, która coraz mniej czyta. Chodzi o to, aby zainteresować ich tym, czego rzadko uczy się w szkołach – Powstaniem Warszawskim oraz historią II wojny światowej" – podkreślił Karasiński.
W ciągu dnia prowadzono także działania informacyjne dotyczące obchodów „Dnia Pamięci Starówki” organizowanych przez m.in. Stowarzyszenie Warszawskiego Starego i Nowego Miasta, które przypadają 13 sierpnia br.
Inscenizacja „Powstańcze barykady” zakończy się w niedzielę. (PAP)
wmk/ amac/