Chińczyk, Amerykanin i dwóch Japończyków zakwalifikowało się do finałowych przesłuchań XI Międzynarodowego Konkursu Wiolonczelowego im. Witolda Lutosławskiego.
Jury pod przewodnictwem Romana Jabłońskiego zakwalifikowało do III etapu - Finału Konkursu czterech wiolonczelistów: Yibai Chen z Chin, Olivera Herberta ze Stanów Zjednoczonych, Haruma Sato i Michiaki Ueno z Japonii.
Przesłuchania w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej rozpoczną się w czwartek (8 lutego) wieczorem i potrwają do piątku (9 lutego) 2018 r. Tego dnia Jury poda nazwiska laureatów.
W czwartkowych przesłuchaniach finałowych wystąpią Japończycy Haruma Sato i Michiaki Ueno. Obaj wiolonczeliści wykonają Koncert C-dur Józefa Haydna oraz Koncert Wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego.
W drugim dniu finału zagrają Yibai Chen z Chin oraz Oliver Herbert ze Stanów Zjednoczonych. Muzycy wykonają dwa koncerty wiolonczelowe, w tym obowiązkowo Koncert Wiolonczelowy Witolda Lutosławskiego. Artystom towarzyszyć będzie Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Marka Mosia.
Yibai Chen urodził się w 2001 r. Naukę gry na wiolonczeli rozpoczął w wieku pięciu lat. Uczęszczał do szkoły średniej przy Konserwatorium Muzycznym w Szanghaju. W 2012 r. został zaproszony by wystąpić na Uniwersytecie w Cambridge. Wziął udział w kilku prestiżowych konkursach. Obecnie jest studentem Danjula Ishizaki na Uniwersytecie Sztuk w Berlinie.
Oliver Herbert, rocznik 1997, pochodzi z San Francisco w Stanach Zjednoczonych. Obecnie kształci się w Filadelfii. Występował m.in. z Chicago Symphony Orchestra, Las Vegas Philharmonic. Jako kameralista brał udział w licznych festiwalach w tym: Krzyżowa Music, ChamberFest Cleveland, Music in Vineyards. Jest m.in. zdobywcą I nagrody w konkursie im. Pabla Casalsa. Gra na instrumencie Guadagniniego z 1769 r., który należał do słynnego włoskiego wiolonczelisty Antonia Janigra.
Haruma Sato urodził się w 1998 r. w Japonii. Naukę gry rozpoczął w wieku sześciu lat. Pierwsze nagrody zdobył na 67. Studenckim Konkursie Muzycznym Japonii i 83. Japońskim Konkursie Muzycznym. Jako solista wystąpił z Orkiestrą Filharmoniczną w Tokio i Orkiestrą Filharmoniczną w Nagoi. Występował na wielu festiwalach i brał udział w warsztatach mistrzowskich. Po ukończeniu nauki w Japonii przeniósł się na Uniwersytet Sztuk w Berlinie.
Michiaki Ueno urodził się w 1995 r. w Paragwaju, dzieciństwo spędził w Barcelonie. Mając 11 lat, dał swój pierwszy koncert publiczny w Suntory Hall w Tokio. W 2009 r., jako pierwszy Japończyk w historii wygrał Konkurs im. Piotra czajkowskiego dla Młodych Muzyków. W 2014 r. zwyciężył na Międzynarodowym Konkursie im. Johannesa Brahmsa w austriackim Portschach. Jako solista występował ze znakomitymi zespołami. Obecnie kontynuuje naukę w Robert Schumann Hochschule w Duesseldorfie.
W tegorocznej, XI odsłonie konkursu - do przesłuchań zakwalifikowało się 47 wiolonczelistów z 23 krajów, w tym 17 Polaków. Do II etapu przeszło 19 wiolonczelistów z 11 krajów, w tym: 6 z Korei Południowej, 3 z Francji, po 2 osoby z Niemiec i Japonii, po 1 z Polski, Hiszpanii, Stanów Zjednoczonych, Austrii, Chin oraz jedna osoba z podwójnym obywatelstwem: meksykańsko-kubańskim. Polskę w II etapie reprezentowała Krystyna Wiśniewska.
Koncert Laureatów odbędzie się w sobotę 10 lutego w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej w Warszawie.
Organizatorami Konkursu są Fundacja na rzecz Promocji Młodych Wiolonczelistów, a współorganizatorami: Narodowy Instytut Fryderyka Chopina i Filharmonia Narodowa. Polska Agencja Prasowa jest patronem medialnym Konkursu. (PAP)
autor: Anna Bernat
edytor: Paweł Tomczyk