2011-06-13 (PAP) - Monografie, wspomnienia, dzienniki, wybory źródeł i pojedyncze numery wydawnictw poświęconych różnym aspektom najnowszej historii Polski i Polaków w latach 1939–1990 mają szansę uzyskać dofinansowanie w konkursie ogłoszonym przez Instytut Pamięci Narodowej.
"Konkurs na finansowanie przez Instytut Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu badań naukowych w 2011 roku, ze szczególnym uwzględnieniem opracowań naukowych, których publikacja będzie możliwa w 2011 roku" to pierwsze tego typu przedsięwzięcie Instytutu. Został on ogłoszony przez Radę IPN.
"Tegoroczna edycja konkursu jest czymś w rodzaju pilota. Bardzo nam zależy, by zgłosiło się do niego jak najwięcej osób i instytucji. W tym roku został ogłoszony dość późno, ponieważ Rada IPN ukonstytuowała się w kwietniu i dopiero wtedy mogła podjąć działania. Dlatego konkurs jest w tym roku skierowany w zasadzie do wydawców i osób, które mają gotowe publikacje, ale oczywiście nie wyklucza także wniosków o sfinansowanie badań czy konferencji naukowych. Znaczenie konkursu jest istotne zwłaszcza biorąc pod uwagę niskie fundusze przeznaczane na środowisko humanistów, dla którego może to być znaczący zastrzyk finansowy w badaniach nad historią najnowszą" - powiedział PAP przewodniczący Rady IPN prof. Andrzej Paczkowski.
Dotyczy finansowania przez Instytut badań naukowych nad najnowszą historią Polski w 2011 roku, ze szczególnym uwzględnieniem opracowań naukowych, w tym opracowań monograficznych, wspomnień, dzienników, wyborów źródeł i pojedynczych numerów wydawnictw periodycznych poświęconych różnym aspektom najnowszej historii Polski i Polaków w latach 1939–1990.
Na dofinansowanie tych działań IPN przeznaczył w br. kwotę 1 mln zł. Każdy zainteresowany uczestnictwem w konkursie podmiot może zgłosić nie więcej niż trzy wnioski, które należy przesłać w formie papierowego wydruku do 1 sierpnia pod adresem: Rada Instytutu Pamięci Narodowej, ul. Towarowa 28, 00-839 Warszawa, z dopiskiem "Konkurs Rady IPN". Kwota przeznaczona przez Instytut na finansowanie zakwalifikowanego wniosku nie może przekroczyć 50 proc. kosztów ponoszonych przez wnioskodawcę.
Do wniosku należy dołączyć formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie IPN wraz z kalkulacją kosztów, recenzją samodzielnego pracownika naukowego (doktora habilitowanego lub profesora) dotyczącą badania naukowego objętego treścią wniosku oraz oświadczenie o gotowości "rzetelnej realizacji wnioskowanego przedsięwzięcia badawczego" na warunkach określonych w umowie zawartej przez wnioskodawcę z IPN w terminie do dnia 31 grudnia br.
Opinie dotyczące zgłoszonych wniosków przygotowane zostaną przez zespół powołany przez Radę IPN, w którego skład wejdą co najmniej w połowie wyznaczeni członkowie Rady oraz specjaliści z zakresu najnowszej historii Polski wskazani przez dyrektora Biura Edukacji Publicznej Instytutu zaakceptowani przez przewodniczącego Rady.
Autorzy wniosków, które zostaną zakwalifikowane do finansowania będą zobowiązani do podpisania z IPN umowy, która określi m.in. termin realizacji zadania badawczego lub publikacji jego wyników wraz z podaniem liczby egzemplarzy gratisowych publikacji przekazywanych Instytutowi, a także zobowiązanie do zamieszczenia na stronie redakcyjnej publikacji notki "Publikacja ta była finansowana przez Instytutu Pamięci Narodowej – Komisję Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu".
Jak zaznaczył Paczkowski, od przyszłego roku konkurs zostanie rozbudowany. "Wciąż nie wiadomo jaki będzie budżet IPN, jednak w projekcie na konkurs zapisaliśmy kwotę 10 mln zł, a więc znaczącą. Mam nadzieję, że w ciągu jakichś dwóch miesięcy zostaną ustalone normalne parametry przyszłorocznego konkursu i jego kolejna edycja zostanie ogłoszona nie później niż w październiku-listopadzie. Chodzi o to by różne instytucje mogły się do niego solidnie przymierzyć, co może dać im możliwość wnioskowania np. o pokrycie kosztów badań, wyjazdów zagranicznych, udziału i organizowania konferencji w kraju i za granicą, przygotowywania szkół letnich dla młodych historyków, baz danych, a może nawet stron internetowych. Zachęcam do udziału, bo możliwości są naprawdę szerokie" - podkreślił prof. Paczkowski. (PAP)
akn/ ls/