Tablicę upamiętniającą Żołnierzy Wyklętych odsłonięto w piątek w sanktuarium maryjnym na Jasnej Górze z inicjatywy Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL. Fundacja nagrodziła też osoby represjonowane oraz postaci pielęgnujące pamięć o żołnierzach tzw. drugiej konspiracji.
"Żołnierzowi Wyklętemu zamordowanemu za walkę o wyzwolenie Polski z okupacji radzieckiej; Krzyż Żołnierzy Wyklętych, Żołnierzy Armii Krajowej i innych ugrupowań walczących o wolność Polski oraz Gwiazdę Stulecia Odzyskania Niepodległości przyznaje Kapituła Odznaczeń Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni w PRL” - głosi napis umieszczony na odsłoniętej w piątek tablicy.
"To jest tablica ku czci nieznanego Żołnierza Wyklętego" - wyjaśnił przewodniczący Fundacji Internowani i Więźniowie Polityczni PRL, Kazimierz Krasiczyński, cytowany w informacji biura prasowego Jasnej Góry.
Wyklętymi i Niezłomnymi nazywani są żołnierze, którzy po zakończeniu II wojny światowej nie złożyli broni, tworząc antykomunistyczne, niepodległościowe podziemie i działając w tzw. drugiej konspiracji. Wielu z nich straciło życie. 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych - tego dnia w 1951 r. w mokotowskim więzieniu komuniści zamordowali przywódców IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość - kierownictwo ostatniej ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej.
Mszy św., która rozpoczęła piątkowe uroczystości na Jasnej Górze, przewodniczył kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej klasztoru o. Stanisław Rudziński. "Ta uroczystość to uczczenie tych wszystkich, którzy polegli; wszystkich żołnierzy, którzy byli Żołnierzami Niezłomnymi - a być niezłomnym, to znaczy zachować tożsamość, patriotyzm i miłość do ojczyzny" - mówił duchowny. W homilii wskazał m.in., że Żołnierze Wyklęci "zrealizowali w swoim życiu ideał prawego Polaka, patrioty", a wielu z nich pozostało bezimiennymi.
Przyznane przez fundację medale za krzewienie pamięci o Żołnierzach Wyklętych otrzymali m.in. - nieobecni na uroczystości - szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz.
Słowa podziękowania b. szefa MON odczytała jego doradca Agnieszka Michalak. "Polacy odzyskali niepodległość dzięki niezwykłemu poświęceniu i ofierze wielu pokoleń, które nie szczędziły krwi dla ojczyzny; jesteśmy ich spadkobiercami i dziedzicami. To oznacza, że mamy tak kształtować nasze życie narodowe, gospodarcze i duchowe, by zachować i rozwijać wartości, które nasz naród uformowały. Przyjmuję niniejsze odznaczenie jako zobowiązanie, by tak właśnie działać" - napisał w liście Macierewicz, ponawiając przysięgę, złożoną - jak czytamy w liście - po raz pierwszy w 1959 r. w drużynie harcerskiej prowadzonej przez księży salezjanów w Rumii k. Gdyni: "będę służył całym życiem Bogu i ojczyźnie".
Medale i odznaczenia fundacji otrzymali także m.in. ojcowie paulini - gospodarze jasnogórskiego sanktuarium, m.in. przeor Jasnej Góry o. Marian Waligóra, Jasnogórski Kapelan Żołnierzy Niepodległości o. Eustachy Rakoczy oraz kustosz Zbiorów Sztuki Wotywnej na Jasnej Górze o. Stanisław Rudziński. (PAP)
autor: Marek Błoński
edytor: Paweł Tomczyk
mab/ pat/