Suwerennym prawem TK jest dziś przeprowadzić namysł nad wnioskiem prezydenta Andrzeja Dudy do TK ws. nowelizacji ustawy o IPN i nad wszystkimi opiniami, które do tego wniosku spłynęły - powiedział w sobotę szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Szczerski, który wraz z prezydentem Andrzejem Dudą przebywa na Węgrzech, pytany był przez dziennikarzy jak ocenia stanowisko Prokuratora Generalnego w sprawie prezydenckiego wniosku do TK o zbadanie zgodności z konstytucją noweli ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Według tego stanowiska, jeden z przepisów nowelizacji jest niekonstytucyjny.
"Jeżeli chodzi o procedurę w TK jest jedna żelazna zasada, którą prezydent nam polecił. Od momentu złożenia wniosku do TK my, jako urzędnicy prezydenta, generalnie politycy, nie powinni wypowiadać się na temat tej ustawy. Ta ustawa jest dziś przedmiotem namysłu sędziów TK. Każdy głos polityka, a zwłaszcza urzędnika prezydenta, który już swoje zdanie wypowiedział we wniosku do TK, jest niewłaściwy" - podkreślił Szczerski.
Jak dodał, "suwerennym prawem TK jest dziś przeprowadzić namysł nad wnioskiem prezydenta i wszystkimi opiniami, które do tego wniosku spłynęły". "Czekamy na orzeczenie Trybunału, czekamy na to, żeby TK nad wnioskiem prezydenta się pochylił i ten wniosek rozpatrzył" - dodał prezydencki minister.
Szczerski był też pytany, czy międzynarodowa dyskusja na temat nowelizacji ustawy o IPN nie przyćmiła pamięci o Polakach ratujących Żydów czasie II wojny światowej, których dzień jest obchodzony 24 marca.
Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski wyraził przekonanie, że byłoby bardzo źle, gdyby "wielki heroizm, wielkie poświęcenie i niebywały czyn" tysięcy Polaków, którym było zorganizowane lub indywidualne pomaganie Żydom podczas II wojny światowej, "zostało przyćmione przez dyskusje, które są przemijające, o tym czy innym uregulowaniu prawnym".
"Oddajmy przede wszystkim honor tamtym ludziom, nie tłumiąc ich bohaterstwa dyskusją, która jest bieżąca i przemijająca, bo dotyczy konkretnej regulacji prawnej. To rzeczywiście byli wielcy bohaterowie" - podkreślił prezydencki minister.
Jak zaznaczył Szczerski, ona sam jest bardzo dumny z tego, że w jego rodzinie także są Sprawiedliwi Wśród Narodów Świata. "To jest jeden z największych honorów dla mojej rodziny, że Bronisława i Marię Florków, którzy ratowali Żydów w Krakowie, mamy w swojej rodzinie" - powiedział Szczerski.
24 marca ustanowiony został Narodowym Dniem Pamięci Polaków ratujących Żydów pod okupacją niemiecką. Wybór daty nawiązuje do dnia, w którym Niemcy w 1944 r. zamordowali w Markowej rodzinę Ulmów – Józefa i Wiktorię oraz ich dzieci wraz ukrywającymi się u nich Żydami.
Wniosek do TK o zbadanie zgodności z konstytucją nowelizacji ustawy o IPN prezydent skierował w trybie tzw. kontroli następczej. Wniosek dotyczy m.in. przepisu, który wprowadza kary grzywny lub do 3 lat więzienia za publicznie i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką. Prezydent podkreślał, że każdy obywatel powinien być w stanie zrekonstruować zasadnicze znamiona czynu zabronionego.
W stanowisku Prokuratora Generalnego ws. prezydenckiego wniosku Zbigniew Ziobro wnosi o uznanie za konstytucyjny m.in. przepisu o karalności za publiczne i wbrew faktom przypisywanie polskiemu narodowi lub państwu polskiemu odpowiedzialności lub współodpowiedzialności za zbrodnie popełnione m.in. przez III Rzeszę Niemiecką. Jednocześnie - według stanowiska Prokuratora Generalnego - niekonstytucyjny jest zapis w art. 55b nowelizacji, który przewiduje, że "niezależnie od przepisów obowiązujących w miejscu popełnienia czynu zabronionego niniejszą ustawę stosuje się do obywatela polskiego oraz cudzoziemca w razie popełnienia przestępstw, o których mowa w art. 55 i art. 55a.". (PAP)
autor: Marzena Kozłowska
mzk/ js/