Uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha, głównego patrona Polski, zwieńczą 28 i 29 kwietnia w Gnieźnie (Wielkopolskie) obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce. W wydarzeniu będzie uczestniczył legat papieski.
Tytuł prymasa Polski jest związany z arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, który jest równocześnie kustoszem relikwii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce zainaugurowano w 2017 roku w czasie uroczystości świętowojciechowych w Gnieźnie.
Prymas polski abp Wojciech Polak poinformował w czwartek na konferencji prasowej, że do Gniezna na uroczystości przybędzie legat Ojca Świętego Franciszka kard. Vincent Nichols, prymas Anglii i Walii. Obchody rozpoczną się 28 kwietnia nieszporami o św. Wojciechu, sprawowanymi w bazylice prymasowskiej. Z katedry wyruszy uroczysta procesja z relikwiami św. Wojciecha, św. Jana Pawła II oraz innych polskich świętych i błogosławionych. Procesja przejdzie ulicami Gniezna do kościoła pw. św. Michała Archanioła.
Centralnym punktem obchodów będzie uroczysta msza św. odpustowa w niedzielę 29 kwietnia. Przewodniczył jej będzie kard. Nichols. W trakcie mszy prymas Polski przekaże Pismo Święte przedstawicielom młodzieży, a nuncjusz apostolski abp Salvatore Pennacchio poświęci i nałoży krzyże misyjne duchownym i świeckim przygotowującym się do podjęcia w najbliższym czasie pracy apostolskiej na terenach misyjnych.
W tym roku po raz pierwszy pielgrzymi uczestniczący w uroczystościach zostaną zaproszeni na posiłek do ogrodu przy rezydencji prymasa. Podczas spotkania w ogrodzie będzie można wesprzeć akcję "Bilet dla Brata", pomagając w ten sposób młodzieży w wyjeździe na Światowe Dni Młodzieży do Panamy. W ramach uroczystości odpustowych bezpłatnie będzie można zwiedzać muzeum archidiecezjalne, skarbiec katedralny i katedrę. Zainteresowani będą mieli też rzadką okazję zwiedzenia rezydencji prymasów Polski.
"Chcemy, by przybywający do Gniezna na uroczystości mogli też zobaczyć miejsca, które są związane nie tylko z obecnym prymasem, ale także z jego poprzednikami, mieszkającymi w tej rezydencji, oraz z osobami, które tu przebywały. Myślimy tu zwłaszcza o tym szczególnym pielgrzymie do grobu i relikwii św. Wojciecha, jakim był św. Jan Paweł II" – powiedział prymas Polak.
Tegoroczne uroczystości odpustowe odbywać się będą także w nawiązaniu do jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości. Otwarta zostanie wystawa poświęcona prymasom Edmundowi Dalborowi i Augustowi Hlondowi. Prymas Polak podkreślił, że będzie to okazja do ukazania ich roli w odzyskaniu niepodległości i budowaniu wolnej Polski. Jak dodał, w Gnieźnie znajdują się obszerne zbiory dotyczące obu prymasów, pełniących posługę w odrodzonej Rzeczypospolitej.
Kard. Edmund Dalbor był prymasem w latach 1915-1926, kard. August Hlond w latach 1926-1948.
28 kwietnia w Gnieźnie promowana będzie monografia "Dzieje prymasostwa polskiego" pod redakcją ks. Łukasza Kruckiego. Jak podkreślił prymas, jest to pierwsze opracowanie poświęcone polskiemu prymasostwu.
W uroczystościach patronalnych ku czci św. Wojciecha uczestniczyć będą pielgrzymi z Polski i z zagranicy. Znajdą się wśród nich przedstawiciele episkopatu Polski oraz biskupi z zagranicy, parlamentarzyści, przedstawiciele władz państwowych i samorządów lokalnych, reprezentanci środowisk naukowych i kulturalnych, liderzy i członkowie ruchów, organizacji i stowarzyszeń katolickich oraz duszpasterstw środowiskowych.
Tytuł prymasa Polski przysługuje arcybiskupom gnieźnieńskim. Pierwszy prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, sprawował tę funkcję w latach 1417-1422. Od 2014 roku prymasem jest abp Wojciech Polak.
W przeszłości prymasi koronowali królów polskich - najważniejszymi po królu osobami w państwie, sprawowali funkcję interrexa, uważani byli też za zwierzchników całego polskiego Kościoła.
Obecnie godność prymasa ma charakter honorowy, bez uprawnień jurysdykcyjnych. Według statutu Konferencji Episkopatu Polski, prymas zachowuje pierwszeństwo wśród biskupów, jest członkiem Rady Stałej KEP i obok kardynałów kierujących diecezjami jest jedynym niewybieranym członkiem tego gremium.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ wus/