Polskie muzea są zauważane w Europie; do tegorocznej edycji prestiżowej nagrody Europejskiego Muzeum Roku nominowane są Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków w Gdańsku - powiedział w czwartek wiceszef MKiDN Jarosław Sellin.
Wiceminister kultury wziął udział w inauguracji konferencji w Muzeum POLIN, podczas której zaprezentowane zostały instytucje nominowane do nagrody Europejskiego Muzeum Roku 2018 (EMYA 2018).
Sellin powiedział dziennikarzom, że obecność muzealników z całej Europy jest dla Polski wyróżnieniem. Podkreślił, że organizacja konferencji i gali przyznania nagrody EMYA 2018 w Warszawie ma szczególne znaczenie ze względu na obchodzone w tym roku stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ponieważ - jak mówił - będzie to stanowić okazję dla "muzealnych elit do poznania naszych muzeów i naszej historii".
"Jako pełnomocnik rządu ds. obchodów niepodległości, wiedziałem, że jest to na tyle ważne, by wpisać tę uroczystość jako jedną z ważniejszych do wieloletniego programu rządowego +Niepodległa+" - mówił wiceminister kultury.
Przypomniał, że nagroda EMYA przyznawana jest od 40 lat i dotychczas otrzymały ją dwa polskie muzea - Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN i Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Wiceminister kultury podkreślił, że muzea polskie "są zauważane, nominowane". Jak mówił, w Europie jest "bardzo dużo interesujących muzeów, które przykuwają uwagę, i nie wiadomo, kto w tym roku tę nagrodę dostanie".
Do tegorocznej nagrody EMYA nominowano dwie polskie placówki: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach oraz Centrum Konserwacji Wraków Statków, Oddział Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.
"Historia Śląska i związków Śląska z Polską jest istotną częścią naszego dziedzictwa, naszej historii. Trzymam kciuki za polskich nominowanych, ale nie chcę niczego sugerować ani naciskać. Są tutaj wybitni muzealnicy z całej Europy i będą decydować, które muzeum zostanie w tym roku nagrodzone" - zaznaczył Sellin.
Dyrektor Muzeum Powstań Śląskich Halina Bieda mówiła dziennikarzom, że nagroda EMYA 2018 byłaby dla prowadzonego przez nią muzeum "bardzo dużym wyróżnieniem", ponieważ - jak wyjaśniła - "instytucja pokazuje pewien wycinek historii naszego regionu, ważny również dla historii Polski, zwłaszcza w kontekście tegorocznego stulecia". "Nagrody mają taką mobilizującą funkcję, bo na pewno miło jest być docenianym i wyróżnianym, ale jest to także pewnego rodzaju podniesienie poprzeczki" - podkreśliła.
Jak dodała, Muzeum Powstań Śląskich prezentuje historię Śląska poprzez "narrację multimedialną - u nas zwiedzanie odbywa się chronologicznie, czyli od zakończenia I wojny światowej do roku 1922".
Zdaniem dyrektora Narodowego Muzeum Morskiego dr. Jerzego Litwina nominacja do nagrody EMYA 2018 jest dla Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku "bardzo ważną nominacją wśród muzeów europejskich". "Jest wyróżnieniem dla naszego najnowszego oddziału - Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie, ale również wyróżnieniem dla całego zespołu Muzeum przygotowującego i realizującego nasz projekt. Realizacja projektu dała nam możliwość poszerzenia spektrum działań konserwatorskich i badawczych. Umożliwiła też udostępnienie naszym gościom zabytków, które dotychczas przechowywane były w magazynach, a teraz można je obejrzeć w magazynie studyjnym i w +świecie wirtualnym+" - podkreślił Litwin.
W rozmowie z dziennikarzami dyrektor Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Dariusz Stola mówił, że przyznana w 2016 r. muzeum nagroda była dla niego "wielkim zaskoczeniem". "W tym roku natomiast, kilkadziesiąt muzeów z całej Europy prezentuje swoje nowe lub odnowione ekspozycje a ilość możliwych pomysłów jest naprawdę niezwykła. Ludzie mają fantastyczne pomysły, jest to więc świetna okazja do tego, by czegoś nowego się nauczyć" - zaznaczył Stola.
Odnosząc się do kwestii znaczenia "nowoczesności" we współczesnym muzealnictwie, przyznał, że "muzea musza być zrozumiałe dla współczesnego odbiorcy". "Muzea mówią o przeszłości, natomiast mówią do teraźniejszości z myślą o tym, jaką chcemy mieć przyszłość" - wyjaśnił.
Piotr Majewski, dyrektor Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, podkreślił, że konferencja i gala przyznania nagród jest ważna dla Polski z dwóch powodów: "Po pierwsze nagroda muzealna EMYA jest przyznawana tym muzeom, które w ciągu ostatnich lat dokonały najważniejszych inwestycji i modernizacji. Nieprzypadkowo taką nagrodę uzyskało również Muzeum POLIN i to dlatego gala jest organizowana w jego wnętrzach. Europejska Nagroda Muzealna to przede wszystkim okazja do promowania tego, co w polskich muzeach najnowocześniejsze, najlepsze i najciekawsze dla publiczności" - dodał.
Nagroda EMYA (European Museum of the Year Award) to prestiżowe wyróżnienie dla muzeów europejskich przyznawane przez Europejskie Forum Muzeów (EMF) od 1977 roku. Jego celem jest nagrodzenie najcenniejszych wydarzeń w europejskim sektorze muzealnym i zachęcenie do wprowadzania innowacji w muzeach. EMF to niezależna organizacja pozarządowa, której misją jest promowanie innowacji w muzealnictwie i zachęcanie do wymiany doświadczeń i dobrych praktyk między muzeami w całej Europie. EMF działa pod auspicjami Rady Europy i realizuje wiele projektów w obszarze kultury.
W latach ubiegłych w gronie muzeów nominowanych do nagrody EMYA znalazły się także inne polskie instytucje: Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie, Muzeum Emigracji w Gdyni, Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie, Muzeum Toruńskiego Piernika w Toruniu oraz Muzeum Śląskie w Katowicach, które w 2017 roku podczas ceremonii wręczenia nagród w Zagrzebiu otrzymało specjalne wyróżnienie.
Prestiżową nagrodę EMYA 2016 podczas gali odbywającej się w San Sebastian otrzymało Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, które - jak wówczas uzasadniono - "podjęło wyzwanie stworzenia głębokiej w swej wymowie wystawy stałej, nie posiadając kompleksowych zbiorów, a program wystaw czasowych, działania edukacyjne, konferencje, staże i rezydencje artystyczne sprawiają, iż muzeum stało się ośrodkiem dialogu i krzewienia wiedzy o historii i dziedzictwie żydowskim".
Wyniki tegorocznej edycji konkursu zostaną ogłoszone w sobotę podczas uroczystej gali w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.(PAP)
autor: Marek Sławiński
masl/ itm/