Barok będzie motywem przewodnim Nocy Muzeów w Koszalinie 19 maja. Można będzie posłuchać muzyki z epoki, wykładów o architekturze z dawnych lat, ubrać się w obowiązujące wówczas stroje. Prawie 30 instytucji, organizacji i firm zaprosi do siebie zwiedzających.
Zdecydowana większość z prawie 30 instytucji, organizacji i firm, które zapraszają do siebie zwiedzających 19 maja podczas Nocy Muzeów w Koszalinie, otworzy przed nimi swoje drzwi o godz. 18 (dokładny program na stronach internetowych magistratu i koszalińskiego muzeum – PAP).
Tak będzie w Muzeum w Koszalinie, gdzie można się będzie spotkać z autorami wystaw i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w „BaRockowej strefie selfie”. „Nasz program złożony będzie z elementów barokowych, muzyki klasycznej i rockowej. Motywem, który będziemy zgłębiać są barokowe wynalazki, których jest naprawdę wiele. My zajmiemy się dwoma – barometrem i mikroskopem” – powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek Dionizy Rypniewski z Muzeum w Koszalinie.
Muzeum zaprasza także na koncerty „La Donna e Mobile” i „White Room”. To z dziedzińca wyruszą w rajd szlakiem muzeów i galerii miłośnicy dwóch kółek, który organizuje Stowarzyszenie „Roweria”.
W Domku Kata pokazany będzie spektakl dla dzieci „Jaś i Małgosia” debiutującego Zabytkowego Teatrzyku Lalkowego. Natomiast Koszalińska Kompania Rycerska zaprasza na warsztaty kaligrafii, dla chętnych na walki rycerskie i warsztaty tańca dawnego. Każdy będzie mógł sobie wybić pamiątkową monetę.
Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej przygotował dla zainteresowanych „Noc desingu”. Jak poinformował organizator, to będą otwarte warsztaty i wykłady prowadzone przez architektów, nauczycieli akademickich nawiązujące do epoki baroku. Przewidziane są także konsultacje dla zainteresowanych studiowaniem w Instytucie.
Galeria „N” pokaże ogólnopolską wystawę zbiorową „Koszalin i inne zakątki Polski”, której twórcami są nauczyciele amatorzy i profesjonaliści. Poza tym do dyspozycji zwiedzających będą stroje z epoki.
Można będzie się wybrać także m.in. do Obserwatorium Astronomicznego, Salonu Historycznego (schron pod hotelem Gromada – PAP), Muzeum Obrony Przeciwlotniczej czy Archiwum Państwowego.
By móc dotrzeć do jak największej liczby interesujących miejsc otwartych dłużej niż zwykle dla zwiedzających, MZK uruchomi bezpłatną komunikację. Na trasie Muzeum w Koszalinie – Polskie radio Koszalin – Klub Bałtyk oraz Muzeum w Koszalinie – Fabryka Kolor-Plusz (szczegółowy rozkład jazdy na www.muzeum.koszalin.pl). (PAP)
autor: Inga Domurat
ing/ agz/