Eksponaty niespodzianki, które do tej pory nie ujrzały jeszcze światła dziennego, będą prezentowane podczas zakopiańskiej Nocy Muzeów w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego, Galerii Władysława Hasiora, Galerii Sztuki XX wieku oraz w Muzeum Stylu Zakopiańskiego.
Jednym z eksponatów niespodzianek prezentowanym w gmachu głównym Muzeum Tatrzańskiego przy Krupówkach będzie socrealistyczny obraz olejny Michała Stańko „Aktyw brygady robotniczej” z 1954 r. Stańko jest znany głównie z obrazów przedstawiających tatrzańskie pejzaże, motywy pasterskie. W latach międzywojennych mieszkał w Zakopanem.
„Ten obraz jest nietypowy dla twórczości artysty, stanowi bowiem przykład jego +romansu+ z socrealizmem, do którego zmuszonych było wielu polskich artystów na początku lat 50. XX w. Obraz był własnością zakopiańskiego urzędu miasta, który w 1983 roku przekazał go Muzeum Tatrzańskiemu” – powiedziała PAP Emilia Pomiankiewicz z Muzeum Tatrzańskiego.
Na zakopiańskich Krupówkach zostanie zaprezentowana wystawa plenerowa fotografii Władysława Wernera poświęcona samochodowemu Rajdowi Tatrzańskiemu, który w latach 50. ub. wieku odbywał się na dystansie z Zakopanego do Morskiego Oka. Pierwszy taki rajd o Puchar Tatr odbył się w 1955 roku.
W Muzeum Stylu Zakopiańskiego w willi Koliba zaplanowano zwiedzanie z przewodnikiem zakamarków pierwszej willi w stylu zakopiańskim autorstwa Stanisława Witkiewicza. Podczas Nocy Muzeów odbędzie się tam także spotkanie z Elżbietą Witkiewicz-Schiele – autorką książki „Nie tylko Witkiewiczowie”.
W galeria Władysława Hasiora będzie można wziąć udział w warsztatach artystycznych dla rodzin z dziećmi „Sprowokuj wyobraźnię”, podczas których będzie można stworzyć swoje dzieło. W galerii odbędzie się też wernisaż wystawy poplenerowej studentów Akademii Sztuki w Szczecinie i uczniów Zespołu Szkół Plastycznych im. Antoniego Kenara w Zakopanem. Chętni będą także mogli wziąć udział w performensie artystycznym w Galeria Sztuki XX wieku w willi Oksza.
Z myślą o najmłodszych zwiedzających w zakopiańskim Muzeum Kornela Makuszyńskiego, w domu w którym mieszkał autor Koziołka Matołka, przygotowano projekcję bajek.
W dworze Tetmajerów w Łopusznej koło Nowego Targu, który również stanowi oddział Muzeum Tatrzańskiego, zaplanowano wydarzenie pt. „Nie taki Dwór straszny”, podczas którego będzie można wziąć udział w quizie. Będzie można także dowiedzieć się ciekawych rzeczy o zwyczajach zielonoświątkowych na Podhalu, historii dworu Tetmajerów, a także wysłuchać prezentacji wybranych podań ludowych z niepublikowanej XIX-wiecznej monografii Łopusznej.
W Muzeum Karola Szymanowskiego w willi Atma, w której mieszkał jeden z najwybitniejszych polskich kompozytorów, zaplanowano szereg koncertów fortepianowych i wokalistycznych w wykonaniu studentów Akademii Muzycznej w Krakowie - laureaci konkursów muzycznych. W Atmie zabrzmią utwory Szymanowskiego, Chopina, Mozarta, Ravela, Schuberta, Paderewskiego, Debussy’ego i Bartoka.(PAP)
Autor: Szymon Bafia
szb/ itm/