Pierwsza w tym roku piesza pielgrzymka dotarła w sobotę do sanktuarium maryjnego na Jasnej Górze. W sześciodniowej wędrówce z Łowicza do Częstochowy uczestniczyło blisko 370 osób. Pielgrzymkę, której korzenie sięgają XVII wieku, zorganizowano po raz 363.
„Piesza Pielgrzymka Łowicka rozpoczęła tegoroczny sezon pieszego pielgrzymowania na Jasną Górę. Tradycją jest, że ta piesza grupa z diecezji łowickiej nazywana jest jaskółką pieszych pielgrzymek – wchodzi na Jasną Górę jako pierwsza, otwierając niejako letnie pielgrzymowanie do Częstochowy” – podało biuro prasowe sanktuarium.
W ub. roku w 216 ogólnopolskich pielgrzymkach na Jasną Górę wzięło udział ponad 811,3 tys. osób, z czego ok. 123 tys. wiernych przybyło do sanktuarium w 263 pielgrzymkach pieszych. Ok. 8,1 tys. osób przyjechało do Częstochowy w pielgrzymkach rowerowych (144 grupy), a ponad 360 osób (16 grup) przybyło w pielgrzymkach biegowych. Niespełna 40 osób dotarło do sanktuarium konno, a ponad 200 pielgrzymów - na rolkach.
Łowiczanie przybywają na Jasną Górę zawsze w wigilię Zielonych Świątek – obchodzonej w niedzielę uroczystości Zesłania Ducha Świętego. W tym roku wejście pielgrzymki zbiegło się z trwającym przed jasnogórskim szczytem Czuwaniem Ruchu Odnowy w Duchu Świętym. Wierni zgromadzeni na czuwaniu oklaskami i owacjami witali wchodzącą do sanktuarium grupę z Łowicza.
Część pielgrzymów weszła na Jasną Górę w tradycyjnych strojach łowickich; pątnicy zatańczyli ludowe tańce pod pomnikiem Prymasa Tysiąclecia Stefana Wyszyńskiego przy bramie wejściowej na Jasną Górę, oddając hołd Prymasowi Tysiąclecia. Pielgrzymkę wprowadzała do sanktuarium młodzieżowa orkiestra z parafii Kocierzew w diecezji łowickiej. Ponadto kilkudziesięciu mieszkańców Łowicza przybyło do Częstochowy autokarami i samochodami, aby powitać idących w pielgrzymce krewnych i znajomych. Na jasnogórskim szczycie pielgrzymów ze swojej diecezji powitał łowicki biskup senior Józef Zawitkowski.
Korzenie łowickiej pielgrzymki sięgają 1656 roku, kiedy mieszkańcy postanowili pójść na Jasną Górę, aby podziękować Królowej Korony Polskiej za uratowanie kraju od potopu szwedzkiego.
W sobotę na Jasną Górę pielgrzymowali też m.in. członkowie Związku Polskich Kawalerów Maltańskich, ich rodziny, wolontariusze maltańskiej służby medycznej oraz podopieczni, darczyńcy i przyjaciele Maltańczyków. Związek jest stowarzyszeniem, skupiającym członków Zakonu Maltańskiego będących Polakami lub poczuwających się do związków z Polską, zamieszkałych w kraju i za granicą. W Polsce związek został reaktywowany w 1992 r. Członkowie Zakonu, czyli zakonni kawalerowie i damy, na co dzień zajmują się m.in. szeroko rozumianą działalnością dobroczynną. (PAP)
autor: Marek Błoński
mab/ mok/