100. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, 40 rocznica pontyfikatu Jana Pawła II oraz rok Ojca Pio - to tematy przewodnie 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego, który rozpocznie się we wtorek wieczorem w klasztorze kapucynów w Stalowej Woli–Rozwadowie. W programie festiwalu, który potrwa do 4 września, zaplanowano 10 wydarzeń artystycznych; będą to koncerty i wieczory słowno-muzyczne.
Jak zauważył dyrektor imprezy Robert Grudzień program tegorocznego festiwalu został tak przygotowany, aby przypomnieć i ukazać dorobek kulturalny Polski, "zwłaszcza w takim zakresie, który w czasie rozbiorów podtrzymał tożsamość narodową Polaków".
Przypomniał w tym kontekście słowa papieża Jana Pawła II, wypowiedziane 2 czerwca 1980 r. w UNESCO: "Jestem synem Narodu, który przetrwał najstraszliwsze doświadczenia dziejów, który wielokrotnie sąsiedzi skazywali na śmierć – a on pozostał przy życiu i pozostał sobą. Zachował własną tożsamość i zachował pośród rozbiorów i okupacji własną suwerenność jako naród – nie w oparciu o jakiekolwiek inne środki fizycznej potęgi, ale tylko w oparciu o własną kulturę, która okazała się w tym wypadku potęgą większą od tamtych potęg".
"Słowa te przypominają, że to kultura i wiara pozwoliły przetrwać Polakom lata niewoli i w 1918 roku odrodzić się w niepodległym kraju" – podkreślił Grudzień.
Dodał, że tegorocznemu festiwalowi towarzyszyć będzie jeszcze jeden jubileusz - 80. rocznica powstania Stalowej Woli.
Festiwal rozpocznie we wtorkowy wieczór w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie koncert słowno–muzyczny "Juliusz Słowacki – ulubiony poeta marszałka Józefa Piłsudskiego" w wykonaniu aktorów Jerzego Treli i Wojciecha Treli, którym - na organach i fortepianie - akompaniować będzie Robert Grudzień.
W czasie następnego koncertu publiczność będzie mogła przenieść się muzycznie do pierwszej połowy XIX wieku, "do czasów, kiedy Polska, choć nie było jej wtedy na mapach, jaśniała na światowych salonach muzycznych" – zachęcał dyrektor festiwalu.
Zabrzmią wtedy kompozycje Michała Kleofasa Ogińskiego, Fryderyka Chopina, Franciszka Liszta, które wykonają: Robert Grudzień na organach i Georgij Agratina na fletni Pana i cymbałach koncertowych.
W czasie kolejnych festiwalowych wieczorów zaprezentowana zostanie jeszcze polska muzyka wokalna, w którym zabrzmią utwory, m.in. Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki czy Ignacego Jana Paderewskiego; polska muzyka instrumentalna, gdzie znajdą się kompozycje m.in. Henryka Wieniawskiego, Michała Ogińskiego, Chopina, a także polska muzyka chóralna.
Będzie też koncert religijny "Ave Maria w muzyce", w wykonaniu solistów Opery Lwowskiej.
W programie festiwalu przewidziano jeszcze jeden spektakl słowno-muzyczny "Niepodległa w Rodzinie Jana Pawła II", w którym artyści zaprezentują poemat "Modlitwa, która dotyka ojczyzny" i program "Do nieba z Ojcem Pio" w wykonaniu Chóru Kameralnego Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli pod batutą Jerzego Augustyńskiego.
Natomiast do nauczania św. Jana Pawła II nawiąże koncert "To jest Moja Matka ta Ojczyzna! - Jan Paweł II". Wystąpią w nim mezzosopranistka Alicja Węgorzewska, której towarzyszyć będzie Robert Grudzień na organach i fortepianie.
Artystycznym podsumowaniem festiwalu i obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości będzie koncert, w którym wystąpią: Chór Lasowiacy, Mała Kapela Lasowiaków, Grupa Wokalna "Pałacyk Michla", Nadsańska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Edwarda F. Horoszko.
Koncerty festiwalowe odbywać się będą we wtorkowe wieczory w klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli–Rozwadowie.
Festiwal odbywać się będzie w ramach ogólnopolskiego przedsięwzięcia "Zrozumieć Niepodległą", które zostało wpisane w oficjalny program wydarzeń rocznicowych "Niepodległa" i realizowane jest w ramach ogólnopolskich obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.
Patronat honorowy nad wydarzeniem objęli: marszałek województwa podkarpackiego i prezydent Stalowej Woli.
Współorganizatorami festiwalu są: klasztor Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli, prezydent miasta Stalowa Wola, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, Państwowa Szkoła Muzyczna w Stalowej Woli, Miejski Dom Kultury w Stalowej Woli, Fundacja im. Mikołaja z Radomia, Stowarzyszenie Przyjaciół Klasztoru Braci Mniejszych Kapucynów w Stalowej Woli-Rozwadowie "Pokój i Dobro". (PAP)
autor: Agnieszka Pipała
api/ pat/