800 stypendystów Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia” przyjechało do Kielc na wakacyjny obóz. Zwiedzą miasto i województwo świętokrzyskie, a podczas spotkań w parafiach będą dzielili się świadectwem wiary.
Obóz, w którym uczestniczą uczniowie starszych klas szkół podstawowych, gimnazjaliści i uczniowie szkół średnich, zainaugurowała w piątek msza św. w kieleckiej katedrze. Przewodniczył jej ordynariusz diecezji kieleckiej, bp Jana Piotrowskiego.
Przewodniczący zarządu Fundacji ks. Dariusz Kowalczyk podkreślił podczas konferencji prasowej, że uczestnicy obozu, to uzdolniona młodzież pochodząca z małych miejscowości. Dlatego ważne jest, by poznawała miasta podobne do Kielc – miasta, które mają uczelnie wyższe i ważne obiekty kultury. "Muszą zobaczyć, że miasto daje bardzo duże możliwości rozwoju – rozwoju osobistego, spełnienia aspiracji edukacyjnych, marzeń (...)" – podkreślił.
Diecezjalny koordynator Fundacji ks. Karol Zegan zwrócił uwagę, że stypendystami są młodzi ludzie osiągający bardzo dobre wyniki w nauce. "Niekiedy tak bywa, że nauka może się rozejść z wiarą (...) Fundacja uczy młodych ludzi połączenia tych dwóch wartości" – zaznaczył.
Podopieczni Fundacji spędzą w Kielcach dziesięć dni. Będą uczestniczyli w wydarzeniach 45. Międzynarodowego Harcerskiego Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej i III Ogólnopolskiego Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej "Alleluja, czyli Happy Day".
W niedzielę młodzież odwiedzi kieleckie parafie, gdzie, podczas spotkań z mieszkańcami, będzie przybliżała ideę Fundacji i dzieliła się świadectwem wiary.
W przyszłym tygodniu młodzi ludzie spędzą czas na zajęciach zorganizowanych przez Politechniką Świętokrzyską i Uniwersytet Jana Kochanowskiego. Będzie też dzień sportu z rywalizacją w różnych konkurencjach. Zorganizowany on będzie w kieleckiej Hali Legionów.
Podczas zaplanowanych wycieczek po województwie świętokrzyskim, grupy młodzieży zwiedzą m.in.: Sandomierz, Święty Krzyż, zamek w Chęcinach, Park Etnograficzny w Tokarni i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu Chęcińskim.
W przyszłą sobotę młodzież weźmie udział w dniu skupienia w kieleckim Wyższym Seminarium Duchownym, a także w koncercie uwielbieniowym i modlitwie dziękczynnej na Rynku, które poprowadzi tworzony przez stypendystów i absolwentów programu stypendialnego zespół "Tylko Ty". Następnego dnia, po mszy św. kończącej obóz, z Kielc nadawany będzie "na żywo" program TVP "Między Niebem a Ziemią", który przybliży ideę działalności Fundacji.
Prezydent Kielc Wojciech Lubawski podkreślił, że od początku czuł się zaszczycony inicjatywą zorganizowania obozu dla stypendystów w mieście. "Fundacja jest związana z ideą stworzoną przez Jana Pawła II, a Kielce to miasto papieskie - papież odwiedził miasto (w 1991 r. – PAP). Jest też jego honorowym obywatelem" – przypomniał Lubawski.
Stypendyści nie ponoszą kosztów wypoczynku na obozie. Samorząd Kielc zapewnia im noclegi w akademikach uniwersytetu oraz darmowy transport miejską komunikacją. Z kolei Urząd Marszałkowski wsparł organizację wycieczek po regionie. Organizację obozu wspiera także Kuria Diecezjalna w Kielcach i szereg innych instytucji.
Decyzja o utworzeniu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" zapadła w czerwcu 2000 r. na Konferencji Episkopatu Polski, a idea jej powołania narodziła się po pielgrzymce papieża Jana Pawła II do Polski w 1999 r. Fundacja została powołana, jako wyraz wdzięczności dla papieża Jana Pawła II za "Jego niestrudzoną posługę duchową na rzecz Kościoła i Ojczyzny". Działalność organizacji ma upamiętniać pontyfikat Jana Pawła II przez promowanie nauczania papieża-Polaka i wspieranie określonych przedsięwzięć społecznych, głównie w dziedzinie edukacji i kultury.
Na jesieni 2000 r. fundacja wypłaciła pierwszych 500 stypendiów. Pilotażowy program dla pięciu diecezji skończył się w 2003 r. i wtedy przystąpiły do niego już wszystkie diecezje w Polsce.
Obecnie stypendystami Fundacji jest 2 tys. osób w całej Polsce, kolejnych 5 tys. zakończyło już uczestnictwo w tym programie pomocowym.
Stypendium (400 zł miesięcznie podczas nauki szkolnej) jest przyznawane uczniom chodzącym od VII klasy szkoły podstawowej (przed reformą - od II klasy gimnazjum) do ukończenia studiów. By je uzyskać, trzeba spełnić kilka kryteriów, związanych m.in. ze średnią ocen. Należy być mieszkańcem miejscowości, w której liczba mieszkańców nie przekracza 20 tys., a dochód na osobę w rodzinie nie może przekroczyć określonego wskaźnika.
Co roku Fundacja przygotowuje trzy obozy dla stypendystów. W tym roku prawie 700 studentów przebywało w Koszalinie, a we wrześniu 200-250 absolwentów szkół średnich będzie odpoczywało w Solinie.(PAP)
Autor: Katarzyna Bańcer
edytor: Marcin Kucharzewski
ban/ mark/ dsr/