Kantor Benjamin Matis wraz z chórem chłopięco-męskim oraz Stanisław Soyka z zespołem Cracow Singers wystąpią we wtorek w Rzeszowie w koncercie otwierającym 3. edycję Festiwalu Psalmów Dawidowych "Honorując Sprawiedliwych".
W Filharmonii Podkarpackiej zabrzmią psalmy z muzyką sprzed 100 lat oraz współczesną. Będą to premierowe wykonania tych dzieł.
Koordynatorka festiwalu Justyna Grzyb poinformowała w rozmowie z PAP, że psalmy z muzyką historyczną z okresu I wojny światowej wykona kantor Benjamin Matis wraz z chórem chłopięco-męskim w przygotowaniu Mateusza Prendoty z Krakowa. Natomiast Stanisław Soyka wykona własne kompozycje, które powstały w 2016 r. na otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej k. Łańcuta, ale ze względów organizacyjnych nie zostały wówczas zaprezentowane.
Festiwal potrwa do czwartku. Jego celem jest promowanie idei dialogu polsko-żydowskiego oraz przypominanie Polaków ratujących Żydów. Koncerty odbywać się będą w Rzeszowie, Kolbuszowej i w Łańcucie.
„Mamy nadzieję, że ten czas będzie wspaniałą okazją do wspólnego budowania jedności między narodem polskim i żydowskim. Tematyka Psalmów Dawidowych ze Starego Testamentu jest wspaniałą okazją do szukania wspólnych wartości, przemyśleń, wyciągania wniosków z przeszłości dla przyszłości” – zauważyła Grzyb.
W środę na stadionie sportowym w Kolbuszowej w części żydowskiej koncertu wystąpią kantorzy Shulem i Yaakov Lemmer oraz pianista Menachem Bristowski; w części polskiej soliści natomiast Andrzej Lampert, Mieczysław Szcześniak, Dariusz Malejonek, Agnieszka Cudzich, Lidia Pospieszalska, Agnieszka Musiał, Katarzyna Bogusz, Igor Michalski, Jan Budziaszek oraz chór i orkiestra pod kierownictwem artystycznym Marcina Pospieszalskiego.
Natomiast w synagodze łańcuckiej w koncercie finałowym w czwartkowy wieczór wystąpi ponownie kantor Yaakov Lemmer i pianista Menachem Bristowski.
Wydarzenie wpisuje się również w Narodowy Dzień Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej i ma przypomnieć, jak ważne było otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej w 2016 r.
„W formie kilku koncertów zostanie upamiętniona heroiczna postawa Polaków, którzy nie zawahali się bronić ludzkiego życia podczas niemieckiej okupacji w latach 1939-1945. Wzorem takiego postępowania jest rodzina Ulmów, symbolizująca tych wszystkich Polaków, którzy podczas II wojny światowej oddali życie, ratując Żydów” – przypomniała Grzyb.
Festiwal został objęty honorowym patronatem ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Partnerem wydarzenia jest Narodowe Centrum Kultury, Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego, miasto Kolbuszowa, powiat łańcucki.
Organizatorem festiwalu jest Fundacja im. Rodziny Ulmów "Soar". Celem powstałej w 2015 r. fundacji jest m.in. upowszechnianie wiedzy o Polakach ratujących Żydów. Równocześnie fundacja podejmuje działania na rzecz zbliżenia między Polakami i Żydami.
Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów, otwarte w marcu 2016 r., jest pierwszą w Polsce placówką muzealną przypominającą Polaków ratujących Żydów podczas II wojny światowej. Powstało we wsi Markowa, gdzie wczesnym rankiem 24 marca 1944 r. niemieccy żandarmi zamordowali ośmioro Żydów z rodzin Didnerów, Gruenfeldów i Goldmanów oraz ukrywającą ich rodzinę Ulmów: Józefa Ulmę, będącą w ostatnim miesiącu ciąży jego żonę Wiktorię oraz szóstkę ich dzieci. Najstarsza spośród rodzeństwa córka Stasia miała osiem lat.
W 1995 r. Józefowi i Wiktorii nadano pośmiertnie tytuł Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata. Trwa proces beatyfikacyjny całej rodziny. W 2010 r. prezydent Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. (PAP)
autorka: Agnieszka Pipała
api/ wj/