Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego doświadczenia, świadectwa, że można budować nowoczesne państwa, pamiętając o dumnej przeszłości, o fundamentach cywilizacji łacińskiej. To będziemy robić razem z Węgrami - powiedział prezes IPN Jarosław Szarek w niedzielę w Gdyni.
Jak mówił prezes Instytutu Pamięci Narodowej podczas wernisażu wystawy "Wy i my. Węgry a Polska na przestrzeni 100 lat", relacje polsko-węgierskie "to nie tylko ostatnie sto lat, to wieki przeszłości".
Wydarzenie, podczas którego zaprezentowano plakaty autorstwa Kornela Szekelya, odbyło się w ramach trwającego w Gdyni X Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci.
Otwierając wystawę, prezes Szarek wśród najważniejszych wydarzeń, które połączyły historię dwóch krajów, wymienił m.in. powstanie węgierskie z 1956 r., które w jego ocenie było "wyrazem solidarności z +polskim Październikiem+".
Przypomniał również, że Polska była jedynym państwem w bloku sowieckim, które w 1986 r. upamiętniło 30. rocznicę powstania węgierskiego. "Naprzeciwko ówczesnej ambasady węgierskiej polscy działacze Solidarności wywiesili transparent, przypominający te wydarzenia" - mówił Szarek.
Jak dodał, Węgrzy w podobny sposób dali wyraz solidarności z Polakami, kiedy po zabójstwie ks. Jerzego Popiełuszki w 1984 r. wywiesili transparent na płocie warszawskiego kościoła św. Stanisława Kostki.
"To jest kapitał naszej przyjaźni. Dzisiaj, myślę, ten kapitał musi zacząć przynosić owoce i będzie przynosił owoce, bo jesteśmy razem" - podkreślił Szarek.
W ocenie prezesa IPN "Europa potrzebuje dzisiaj wspólnego doświadczenia, świadectwa, że można budować nowoczesne państwa, pamiętając o dumnej przeszłości, o fundamentach cywilizacji łacińskiej". "To będziemy robić razem z Węgrami" - zapowiedział Szarek.
Wystawę razem z prezesem IPN zainaugurowali: prezes Trybunału Konstytucyjnego Julia Przyłębska, wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski, uczestniczka Rewolucji Węgierskiej Maria Wittner oraz węgierski dyplomata Istvan Kovacs.
Festiwal Filmowy NNW, odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta RP Andrzeja Dudy, potrwa do wtorku.
Polska Agencja Prasowa objęła to wydarzenie patronatem.(PAP)
autorka: Nadia Senkowska
nak/ wus/