Relacje międzypokoleniowe, media społecznościowe, sport i duszpasterstwo, które jest w stanie odpowiedzieć na wyzwania młodzieży – to główne tematy pierwszej sesji synodu w Rzymie, podkreślają ojcowie synodalni z Polski.
Biuro prasowe KEP poinformowało PAP w środę, że "najczęściej poruszaną kwestią było słuchanie pytań młodzieży. Słuchanie, które wychodziłoby nie od pytań sztucznych, ale realnych" – powiedział abp Stanisław Gądecki, przewodniczący episkopatu Polski.
Rozmawiano także o młodych imigrantach. "Młodzi, którzy emigrują, zubażają kraj swojego pochodzenia, a ubogacają kraj, do którego przychodzą. Często wiara w Boga jest dla nich jedynym oparciem. Dla nas, biskupów, powstaje pytanie, czy my znamy tych młodych, którzy opuszczają nasze diecezje, oraz czy znamy tych, którzy przybywają do naszych diecezji" – zauważył abp Gądecki.
"Z radością przyjęliśmy fakt, że w obradach nawiązano również do wartości Światowych Dni Młodzieży, do bogactwa, jakie ze sobą niosą. Innym tematem była konieczność budowania centrów formacyjnych dla młodzieży, które działają 24 godz. na dobę z przestrzenią ekumeniczną i międzyreligijną, w poszukiwaniu Boga" – powiedział w wywiadzie abp Gądecki.
Poruszano również kwestie seksualności młodzieży, która jest determinująca w okresie dojrzewania. "Tutaj Kościół ma piękną misję do spełnienia, bo może głosić ewangelię miłości" – powiedział abp Grzegorz Ryś z Łodzi.
Abp Ryś zaznaczył, że najczęściej powtarzanym słowem do tej pory na synodzie jest słowo "słuchać". Przy tym są poruszane ważne dla młodych kwestie, takie jak studia, praca i seksualność. "Są to tematy, od których możemy wychodzić do młodych, bo to są ich tematy" – powiedział.
Podczas synodu poruszono kwestię mediów społecznościowych, jako wielkiej szansy i wielkiego zagrożenia, jako rzeczywistości, w której młodzi żyją. "Należy o tym nie tylko mówić, ale podjąć konkretne działania" – powiedział bp Marek Solarczyk.
Jako pierwszy z ojców synodalnych z Polski głos zabrał bp Marian Florczyk. "Wielu biskupów odwoływało się do Jana Pawła II. Wracali do niego jako pomysłodawcy Światowych Dni Młodzieży i z jego nauki czerpali inspirację do swoich przemówień. Dla nas Polaków to bardzo miłe" – powiedział.
"Ważnym wątkiem omawianym przez biskupów była kwestia obecności młodych w sektorze sportowym. Współczesne społeczeństwo jest usportowione. Dokument roboczy synodu "Instrumentum laboris" zwraca uwagę, by Kościół był obecny w sektorze sportowym. Konferencja Episkopatu Polski prawdopodobnie jest jedyną w Europie i jedną z nielicznych na świecie, która ma delegata ds. duszpasterstwa sportowców. A zatem Kościół na Zachodzie wycofał się z życia sportowców, a Kościół w Polsce angażuje się w nie" – zaznaczył bp Florczyk.
W drugim dniu obrad synodu na temat młodzieży kilku uczestniczących w nim biskupów przeprosiło za nadużycia i za to, że Kościół zawiódł jej zaufanie. Jednym z nich był arcybiskup Sydney Anthony Fisher.
Metropolita z Australii oświadczył w swym wystąpieniu w czwartek w obecności papieża Franciszka, że przeprasza za "haniebne czyny niektórych księży, duchownych i świeckich, wyrządzone młodym ludziom i za straszliwą krzywdę".
Arcybiskup Fisher przeprosił za to, że "tak wielu biskupów i innych nie zareagowało w odpowiedni sposób wtedy, gdy stwierdzono nadużycia, i nie uczyniło wszystkiego, by zapewnić bezpieczeństwo" dzieciom i młodzieży. "Przepraszam - dodał - za szkodę wyrządzoną wiarygodności Kościoła i waszemu zaufaniu".
Następnie zaapelował do młodzieży: "Nigdy nie rezygnujcie z Jezusa z powodu naszych porażek. Nigdy nie zostawiajcie Kościoła, który możecie uczynić bardziej wiernym".
Na briefingu w drugim dniu obrad synodu poinformowano, że w czasie porannej sesji kilku z 25 przemawiających biskupów prosiło młodzież o to, by przebaczyła Kościołowi i jego przedstawicielom. Jak wyjaśniono, niektórzy z hierarchów odnosili się bezpośrednio do sprawy skandali seksualnych, a inni na przykład do kwestii odmowy przyjmowania migrantów czy podejścia do młodych pokoleń.
Według relacji włoskiej socjolog Chiary Giaccardi, współpracującej z sekretariatem synodu, kilka próśb biskupów o przebaczenie zabrzmiało "w mocny sposób".
Synod z udziałem ponad 260 biskupów z całego świata pod hasłem "Młodzież, wiara i rozeznanie powołania" potrwa w Watykanie do 28 października. Z Polski w obradach uczestniczą: przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski arcybiskup Stanisław Gądecki, metropolita łódzki i przewodniczący Rady KEP ds. Nowej Ewangelizacji abp Grzegorz Ryś, przewodniczący Rady KEP ds. Duszpasterstwa Młodzieży biskup Marek Solarczyk i delegat KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców biskup Marian Florczyk.
(PAP)
skz/ joz/
sw/ mc/