Tytuł nowej książki Pawła Huelle "Śpiewaj ogrody" to cytat z "Sonetów do Orfeusza" Rainera Marii Rilkego. Związany z Gdańskiem pisarz po raz kolejny powraca do historii tego miasta, jego niemieckich mieszkańców i powojennych osadników, spośród których wywodzi się jego rodzina.
"Śpiewaj ogrody" nawiązuje do muzycznych tradycji przedwojennego Gdańska. W tym czasie Opera Leśna w Sopocie specjalizowała się w wykonaniach dzieł Richarda Wagnera, a koncerty przeradzały się niekiedy w nazistowskie demonstracje. Jeden z bohaterów powieści, kompozytor, pracuje nad operą w wagnerowskim stylu, ale o zupełnie innej wymowie. Kanwą jego pracy jest opowieść o Szczurołapie, który w 1350 roku uprowadził z małego niemieckiego miasteczka wszystkie dzieci. Obraz gryzoni i dzieci, które jak zahipnotyzowane podążają za grającym na piszczałce Szczurołapem wprost ku zagładzie, mógłby być dla Niemców w latach 30. ostrzeżeniem przed nazistowską demagogią.
Drugi wątek książki - powojenny - to historia rodziny Pawła Huelle. Jego ojciec przepłynął w 1945 roku kajakiem z Mościc do Gdańska i wysiadł przy Motławie. Zostawił ten dziurawy kajak, zabrał plecak, w którym znajdował się jego cały majątek i ruszył przez spalone miasto szukać nowego miejsca do życia. W powieści ojciec trafia do domu kompozytora i poznaje jego żonę - Gretę, z którą po latach jego syna połączy wielka przyjaźń. W tle opowieści jest też wątek kaszubski, a w książce można znaleźć całe dialogi w języku kaszubskim.
"Śpiewaj ogrody" to piąta powieść Pawła Huelle. Od jego debiutu powieściowego w 1987 roku, kiedy to wydany został "Weiser Dawidek", minęło 26 lat. W tym czasie ukazały się: "Mercedes Benz", "Ostatnia Wieczerza" i "Castorp". W międzyczasie ukazały się dwa tomy opowiadań Huelle, tomy esejów i wierszy.
Książka "Śpiewaj ogrody" ukaże się w pierwszej dekadzie stycznia nakładem wydawnictwa Znak. (PAP)
aszw/ as/