Kolejna, jedenasta edycja Jarmarku Tumskiego w Płocku (Mazowiecka), jednej z największych w Polsce imprez kolekcjonerskich, odbędzie się od 31 maja do 2 czerwca 2019 r. Tradycyjnie stoiska wystawiennicze zlokalizowane będą w najstarszej części miasta.
Jak poinformował we wtorek Płocki Ośrodek Kultury i Sztuki (POKiS), który jest organizatorem wydarzenia, biuro Jarmarku Tumskiego rozpocznie pracę 1 lutego 2019 r. - wtedy też rozpocznie się przyjmowanie zgłoszeń do udziału w imprezie.
„Zgłoszenia na Jarmark Tumski będzie można składać do końca kwietnia” – powiedział PAP dyrektor POKiS Radosław Malinowski. Zaznaczył jednocześnie, że już teraz pojawiają się zapytania potencjalnych wystawców, dotyczące przyszłorocznej odsłony płockiej imprezy kolekcjonerskiej.
W tym roku odbyła się jubileuszowa, dziesiąta edycja Jarmarku Tumskiego, w którym od 1 do 3 czerwca uczestniczyło ponad 400 wystawców z całego kraju. Motywem przewodnim wydarzenia było 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Upamiętniając tę rocznicę wydano okolicznościowy numizmat „Płocki Złoty Tumski”, wybitą w miedzi, w limitowanej serii jedynie 200 egzemplarzy, platerowaną srebrem monetę z wizerunkiem marszałka Józefa Piłsudskiego na awersie, a na rewersie z napisem wspominającym o historycznej rocznicę.
W trakcie tegorocznego Jarmarku Tumskiego wyznaczony w obrębie płockiego Starego Miasta i przyległych ulic teren dla wystawców podzielono tematycznie, a poza strefą kolekcjonerską, sąsiadującą bezpośrednio z Muzeum Mazowieckim, były również strefy: sztuki oraz historyczna z militariami i prezentacjami grup rekonstrukcyjnych. Była też specjalna strefa dla dzieci, gdzie przygotowano zabawy i warsztaty, np. lekcje pisania gęsim piórem.
Podczas Jarmarku Tumskiego w Muzeum Mazowieckim czynna była wystawa „Świadkowie tamtych lat...”, prezentująca kolekcjonerskie pamiątki związane ze 100-leciem odzyskania przez Polskę niepodległości, w tym np. filiżankę z osobistego serwisu Józefa Piłsudskiego, pochodzącą z dworu w Zułowie na Wileńszczyźnie, gdzie urodził się marszałek, a należącą do zbioru prof. Kazimierza Sobolewskiego. Na płockich ulicach odbywały się koncerty i występy muzyczne, w tym kataryniarzy.
„Także podczas przyszłorocznego Jarmarku Tumskiego na pewno nie zabraknie atrakcyjnych imprez towarzyszących” – zapewnił Malinowski. Nie wykluczył, iż teren, gdzie goszczą uczestnicy wydarzenia, zostanie w nowej edycji rozszerzony o plac, który przylega do nowej siedziby POKiS, którą kilka miesięcy temu przeniesiono do wyremontowanego dawnego gimnazjum, sąsiadującego m.in. z zabytkową Wieżą Ciśnień. (PAP)
mb/ itm/