65 tys. wigilijnych świec przygotował w tym roku Caritas diecezji radomskiej. Od niedzieli będą one do nabycia we wszystkich parafiach. Dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na „Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom”.
Jak podkreślił na wtorkowej konferencji prasowej dyr. radomskiego Caritasu ks. Robert Kowalski, w ostatnich latach świeca Caritasu stała się jednym z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli Wigilii w Polsce. Wierni chętnie stawiają ja na wigilijnym stole, obok opłatka i potraw. "Świece będzie można nabywać od pierwszej niedzieli adwentu, czyli od 2 grudnia, we wszystkich parafiach diecezji radomskiej" – zapowiedział ks. Kowalski.
Dochód ze sprzedaży świec jest rokrocznie przeznaczany na organizację letniego wypoczynku dla dzieci, dożywianie i na dofinasowanie działalności świetlic socjoterapeutycznych.
Akcja "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom" prowadzona jest od 25 lat. Od 19 lat Caritas organizuje ją wspólnie z Diakonią Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego.
Proboszcz parafii św. Mikołaja w Radomiu ks. Paweł Sidoruk podkreślił, że w kościele prawosławnym świece mają bardzo duże znaczenie. Zapala się je w cerkwiach w różnych intencjach. Także wigilijne świece – jak zaznaczył – cieszą się dużym powodzeniem wśród wiernych. "Ludzie widzą w nich możliwość wsparcia osób potrzebujących, zwłaszcza w tym wyjątkowym okresie, jakim jest czas Bożego Narodzenia" – zaznaczył ks. Sidoruk. Dodał, że wigilijne świece wyznawcy prawosławia kupują od początku postu bożonarodzeniowego, tzw. postu filipowego, który rozpoczyna się w środę.
Także w rodzinach ewangelickich przyjął się zwyczaj zakupu wigilijnej świecy. "Rzadko się zdarza, żeby zabrakło jej na wigilijnych stole" – stwierdził pastor Parafii Ewangelicko-Augsburskiej ks. Wojciech Rudkowski.
Pomysł "Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom" zrodził w 1994 r. na zebraniu księży dyrektorów diecezjalnych oddziałów Caritasu. Początkowo akcja nosiła nazwę "Bożonarodzeniowa Świeca Caritas", a jej symbolem była świeca z napisem Caritas. W 1994 r. postanowiono, że dochód ze sprzedaży świec przeznaczony zostanie na pomoc dzieciom. Rok później projekt zyskał dzisiejszą oficjalną nazwę – "Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom". W ciągu 25 lat w całej Polsce sprzedano ponad 50 mln świec. (PAP)
Autor: Ilona Pecka
ilp/ joz/