Pragnę podziękować wszystkim, którzy uczestniczą w budowie Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie, zwłaszcza darczyńcom, sponsorom, a także instytucjom miejskim i państwowym – powiedział kard. Kazimierz Nycz podczas przedświątecznego spotkania wigilijnego.
Spotkanie odbyło się w czwartek w Świątyni Opatrzności Bożej. Uczestniczyli w nim m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, osoby wspierające budowę, przedstawiciele mediów, policji, straży pożarnej i straży miejskiej.
Zwracając się do uczestników spotkania, kard. Nycz podkreślił: "bez waszej pomocy, bez waszego udziału nie było możliwe organizować w Świątyni Opatrzności Bożej tak wielkich uroczystości, jak czerwcowe Święto Dziękczynienia czy też 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Za to wszystko składam serdeczne Bóg zapłać".
Nawiązując do mijającego roku, metropolita warszawski powiedział, że przez cały rok przygotowywaliśmy się do jubileuszu 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. "11 listopada wspólnie dziękowaliśmy za opatrznościowe wydarzenia, które sprawiły, że w 1918 roku Polska powróciła na mapę świata jako suwerenne państwo. Podkreślając rolę wielkich Polaków, którzy przyczynili się do naszej wolności, wyraziliśmy wdzięczność Panu Dziejów za Jego opiekę nad Rzeczpospolitą" – powiedział metropolita warszawski.
Dodał, że święto niepodległości jest jednak "zaledwie początkiem naszego wspólnego dziękczynienia, bo otwiera wieloletni program obchodów upamiętniających wydarzenia związane z odradzaniem się państwa polskiego".
Hierarcha wyraził też radość, że Świątynia Opatrzności Bożej – wotum narodu "staje się prawdziwym ośrodkiem dziękczynienia i modlitwy za naszą ojczyznę, spajającym wszystkich Polaków". Wyraził też wdzięczność wszystkim darczyńcom, którzy włączyli się we wspólną modlitwę za Polskę, czego znakiem były tysiące nadesłanych intencji złożonych w czasie mszy św. przy ołtarzu.
Z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia kard. Nycz życzył cierpliwości i miłości – miłości wzajemnej w rodzinach, tam, gdzie spotykamy się z ludźmi. "Choć nie zbudujemy raju na ziemi, to jednak naszym zadaniem jest budować te ludzkie relacje w oparciu o Ewangelię, w oparciu o przykazania" – podkreślił metropolita warszawski.
Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł, podsumowując prace prowadzone przy budowie Świątyni, podkreślił, że w ciągu dwóch lat wielu darczyńców mogło ją nawiedzić. W tym czasie mimo ograniczonych środków, udostępniono wiernym kaplicę Najświętszego Sakramentu, która może służyć pielgrzymom jako miejsce modlitwy i cichej adoracji Jezusa Eucharystycznego.
"Dzięki zamontowaniu ekranów akustycznych u podstawy ściany ołtarzowej udało się niedawno poprawić akustykę także w prezbiterium. W nawie bocznej powstała wystawa obrazująca najważniejsze wydarzenia w historii Polski z perspektywy działania Opatrzności Bożej. Jej współtwórcami są sami darczyńcy. Ekspozycja +Polska w rękach Opatrzności+ pozwala odkryć wielowymiarowy charakter powstającego sanktuarium z jednej strony – ogólnonarodowy, z drugiej – osobisty, ponieważ w Świątyni splatają się indywidualne losy ludzi, którzy przybywają do niej z modlitwą dziękczynną, a także chęcią osobistego zawierzenia Opatrzności Bożej" – podkreślił prezes Centrum Opatrzności Bożej.
Przypomniał jednocześnie, że od otwarcia Świątyni minęły dwa lata. "Długu do spłaty zostało już stosunkowo niewiele, około 5 mln zł. Dopiero po przekazaniu wykonawcom zebranych pieniędzy będziemy mogli rozpocząć gromadzenie funduszy na realizację prac związanych z wystrojem wnętrza" – poinformował Piotr Gaweł. Dodał, że pełne zapału listy wielu darczyńców pozwalają mieć nadzieję, że wkrótce rozpocznie się nowy etap prac. (PAP)
Autor: Stanisław Karnacewicz
sk/ joz/