Ochrona dziedzictwa
kultury polskiej za granicą

29.11.2016 aktualizacja 14.12.2016

Litwa: obchody Roku Sienkiewicza w Bystrampolu k. Poniewieża

Pamiątkowa dwujęzyczna tablica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi w Bystrampolu. Źródło: MSZ Pamiątkowa dwujęzyczna tablica poświęcona Henrykowi Sienkiewiczowi w Bystrampolu. Źródło: MSZ

W dworze w Bystrampolu k. Poniewieża odbyły się w sobotę, 26 listopada uroczystości w ramach Roku Henryka Sienkiewicza. Na ścianie dworu została umieszczona pamiątkowa dwujęzyczna tablica poświęcona pisarzowi, który wielokrotnie przebywał w tamtych stronach, czerpiąc inspiracje do „Potopu”.

Podczas uroczystości w sali widowiskowej dworu odbyła się premiera filmu „Litewskie drogi Potopu” w reżyserii Tadeusza Bystrama. Film został zrealizowany dzięki wsparciu udzielonemu przez Narodowe Centrum Kultury.

Okolicznościowy list do uczestników uroczystości skierowała wiceminister kultury dr hab. Magdalena Gawin. List odczytał Marcin Wieczorek z Departamentu Mecenatu Państwa MKiDN.

W uroczystościach, które zgromadziły ok. 150-200 osób, udział wzięli, m.in. mer rejonu poniewieskiego Povilas Zagunis, producent filmu ks. dr Rimantas Gudelis, reżyser Tadeusz Bystram, dyrektor NCK Eliza Dzwonkiewicz. Obecni byli także przedstawiciele muzeum w Oblęgorku oraz Kielcach. Ze strony ambasady RP w Wilnie obecny był dyrektor Instytutu Polskiego Marcin Łapczyński.

Źródło: MSZ

Bystrampol

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL