Kultura i sztuka 1945-1989

20.02.2012 aktualizacja 31.07.2016

Adam Pawlikowski (1925-1976)

Adam Pawlikowski. Fot. PAP Adam Pawlikowski. Fot. PAP

Adam Pawlikowski urodził się 21 listopada 1925 r. w Warszawie.

W czasie II wojny światowej wstąpił do Armii Krajowej. Brał udział w Powstaniu Warszawskim, podczas którego został ranny, po znalazł się w niewoli niemieckiej.

W latach 1945-1947 studiował medycynę we Włoszech, jednak przerwał naukę i powrócił do Polski. Tam też rozpoczął studia muzykologiczne. W tym czasie zajmował się także dziennikarstwem i krytyką filmową.

W 1956 r. zajął się aktorstwem. Zagrał w wielu filmach zaliczanych do tzw. nurtu polskiej szkoły filmowej, m.in. w „Kanale” Andrzeja Wajdy, „Zezowatym szczęściu” Andrzeja Munka oraz „Do widzenia, do jutra” Janusza Morgensterna.

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych jego ról jest rola Andrzeja w „Popiele i diamencie” w reżyserii Wajdy. Do historii polskiej kinematografii przeszła scena z filmu, w której Pawlikowski – wraz ze Zbigniewem Cybulskim – wspominając poległych akowców podpalił w barze alkohol w kieliszkach.

Ostatnią rolę filmową („Portret czyli jak być kochanym”) zagrał w 1974 r. Od tego czasu zmagał się z problemami natury psychicznej (był oskarżany o współpracę z UB), oraz z brakiem pieniędzy.

17 stycznia 1976 r. Adam Pawlikowski popełnił samobójstwo wyskakując z okna swego warszawskiego domu. (PAP)

wmk

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL