Kultura i sztuka 1945-1989

12.05.2011 aktualizacja 15.08.2016

Janusz Zakrzeński (1936-2010)

Fot. PAP/CAF/A. Rybczyński Fot. PAP/CAF/A. Rybczyński

Urodził się w 1936 roku w Przededworze.

W 1960 roku ukończył PWST w Krakowie. Był aktorem teatrów: Słowackiego w Krakowie (1960-67) oraz Polskiego (1967-74), Nowego (1974-84) i Narodowego (1984/85) w Warszawie. W 1985 roku ponownie związał się z Teatrem Polskim w Warszawie.

Środowisko aktorskie najbardziej ceniło go za rolę Witkacego w filmie Grzegorza Dmowskiego.

Widzowie pokochali go jednak za rolę Józefa Piłsudskiego, w którego wcielał się od lat podczas corocznych listopadowych uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości. Przyjaciele Zakrzeńskiego opowiadali, że wcielał się w Piłsudskiego bardzo chętnie, bo była to doskonała okazja do wygłaszania słów marszałka, z którymi się identyfikował.

"Znałem go wiele lat. Był moim pedagogiem w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie w latach 60. Był o 10 lat starszy ode mnie. Uczył mnie mówienia prozą. Na tym roku byli: Wojciech Pszoniak, Jerzy Szejbal. Janusz był bardzo ciepłym pedagogiem. Uczył nas trzy lata. Umiał ośmielić studentów. Wiadomo, aktorstwo to przełamywanie barier, podjęcie ryzyka" - powiedział PAP Olgierd Łukaszewicz.

Łukaszewicz wspominał też wspólne krakowskie lata: "Wtedy Kraków chodził posłuchać jego pięknego głosu do Teatru Słowackiego, gdzie grał główne role. Statystowaliśmy w +Nocy Listopadowej+, gdzie wcielił się w postać Wysockiego. Grał wspaniale w +Urzędzie+ Tadeusza Brezy. Grał i śpiewał w +Krakowiakach i góralach+. To była krakowska gwiazda".
Zakrzeński był członkiem rady programowej Związku Piłsudczyków. Podczas corocznych listopadowych uroczystości upamiętniających odzyskanie przez Polskę niepodległości wcielał się w postać Józefa Piłsudskiego. Zakrzeński grał marszałka także w filmie "Polonia Restituta" (1981) w reż. Bohdana Poręby.

Na ekranie stworzył kilkadziesiąt innych kreacji, wśród nich Benedykta Korczyńskiego w "Nad Niemnem", Bogdana Zagajnego - reżysera z "Misia", Mikołaja Taszyckiego w "Królowej Bonie", Fijałkowskiego w "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz?", Ericka von Hollsteina w "Czarnych chmurach". Pojawiał się też w niewielkich rolach w popularnych serialach - "Na dobre i na złe" czy "M jak miłość".

Był autorem książek "Moje spotkania z Marszałkiem", "Gawędy o potędze słowa". Sam również stał się bohaterem wywiadu rzeki "Co mi zostało z tych lat", przeprowadzonego przez Lidię Stanisławską oraz książki "Siła codzienności" Marzanny Graff-Oszczepalińskiej.

W 2008 roku Światowy Zjazd Sybiraków przyznał mu nagrodę Ambasadora Sybiraków za rolę w spektaklu "Bezgłośny Krzyk". Spektakl oparty był na autentycznych wydarzeniach. Opowiadał o spotkaniu Janusza Zakrzeńskiego (aktor grał w spektaklu samego siebie) z dwiema kobietami: matką i córką, które przeżyły zsyłkę na Syberię.

W 2009 roku ponownie przyznano mu tytuł Ambasadora Sybiraków - za całokształt pracy.

Zakrzeński zginął tragicznie w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem 10 kwietnia 2010. W przeddzień swojej tragicznej śmierci, 9 kwietnia, na deskach Teatru Polskiego grał w spektaklu "Dżuma".

Pochowany został na warszawskim Cmentarzu Powązkowskim. (PAP)

agz/ dog

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL