Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie podczas szczytu pandemii COVID-19 był przykładem dla innych placówek – podkreślał w piątek na uroczystościach z okazji 70-lecia CSK MSWiA minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński.
MSWiA w piątkowym komunikacie przypomniało, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie został otwarty 8 października 1951 roku. W piątek w szpitalu odbyły się uroczystości z okazji 70-lecia szpitala, w których udział wzięli minister Mariusz Kamiński oraz wiceszef MSWiA Błażej Poboży.
"Dziękujemy za profesjonalizm, ofiarność, oddanie służbie i misji, jaka wiąże się z zawodem medycznym. Wielkie słowa uznania dla wszystkich lekarzy, pielęgniarek, ratowników, salowych, pracowników administracyjnych, którzy wspierają cały zespół" - mówił Kamiński na uroczystościach, które zrelacjonowano w komunikacie.
Szef MSWiA podkreślił również, że CSK MSWiA podczas szczytu pandemii COVID-19 był "przykładem dla innych szpitali i od początku znajdował się na pierwszej linii walki z koronawirusem". "Byliście wizytówką publicznej służby zdrowia" - powiedział pracownikom szpitala.
Kamiński przypomniał także, że to w tym szpitalu rozpoczęły się szczepienia przeciw COVID-19. "To naczelna pielęgniarka szpitala, pani Alicja Jakubowska, jako pierwsza została zaszczepiona. To symbol tego, co polska służba zdrowia robiła dla społeczeństwa" - ocenił.
"Minister Mariusz Kamiński zwrócił uwagę na to, że Centralny Szpital Kliniczny MSWiA udzielał innym krajom wsparcia medycznego. Lekarze byli m.in. na Słowacji (pomagali wykonywać testy na obecność koronawirusa), w Brukseli (szczepili pracowników Kwatery Głównej NATO), wspierali także brytyjską służbę zdrowia (wykonywali testy na obecność COVID-19 kierowcom ciężarówek w Dover)" - czytamy w informacji resortu.
Szef MSWiA podkreślał też potencjał naukowy placówki. "Jesteśmy na ostatnim etapie prac nad ustawą o powołaniu Instytutu Medycznego MSWiA. Niedługo rozpoczniemy prace legislacyjne. Chcemy, aby wybitni naukowcy, którzy wypełniają swoje zadania medyczne na co dzień, tu w CSK MSWiA, mogli również realizować ważne projekty badawcze dla dobra publicznego, pożytku całej służby zdrowia i naszego kraju" - zapowiedział.
Kamiński i Poboży wręczyli w czasie uroczystości odznaczenia najbardziej zasłużonym pracownikom CSK MSWiA.
MSWiA podkreśliło, że CSK to placówka przystosowana do łączenia w sobie wszystkich etapów leczenia, poczynając od podstawowej opieki zdrowotnej, poprzez leczenie specjalistyczne, leczenie szpitalne oraz rehabilitację. "Aktualnie w szpitalu rozwijany jest m.in. program chirurgii robotycznej, w ramach którego wykonywane są zabiegi za pomocą robota Da Vinci (kardiochirurgia, chirurgia gastrologiczna, ginekologia, laryngologia)" - zaznaczono. (PAP)
Autorka: Agnieszka Ziemska
agzi/ lena/