Artyści uliczni z całego świata - akrobaci, klowni, cyrkowcy - zaprezentują się na Carnavalu Sztukmistrzów, który rozpocznie się 27 lipca w Lublinie. Będzie można też highlinerów, którzy będą chodzić po rozpiętych nad głowami przechodniów taśmach.
Carnaval Sztukmistrzów jest największym w Polsce festiwalem sztuki cyrkowej - odbywa się w Lublinie od 2008 roku i przyciąga na ulice Starego Miasta tłumy turystów podziwiających artystów z całego świata. Również w tym roku będzie można oglądać występy akrobatów, klownów, cyrkowców, muzyków na lubelskich ulicach i placach.
„To jest jedno w ważniejszych wydarzeń organizowanych przez Warsztaty Kultury. Na Carnaval Sztukmistrzów przyjeżdżają w okresie wakacyjnym turyści i cieszą się z bogatej oferty w tym roku i dodatkowych atrakcji. Próbujemy wrócić po covidzie do aktywności, jeśli chodzi o politykę turystyczną i Carnaval Sztukmistrzów odgrywa tu bardzo istotne znaczenie” – powiedział we wtorek podczas konferencji prasowej prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Marszałek województwa Jarosław Stawiarski ocenił, że impreza promuje Lublin i Lubelszczyznę jako miejsce ważne na kulturalnej mapie Polski. „Taki brand, jaki państwo przez 15 lat zrobili dla Lublina i Lubelszczyzny jest wart zauważenia i dofinansowania. Pamiętajmy, że czymś musimy zainteresować turystów z Polski i zagranicy; ludzi, którzy wertują strony internetowe z całego świata i szukają ciekawych zjawisk” – mówił marszałek.
Dyrektor Warsztatów Kultury Grzegorz Rzepecki wyraził zadowolenie z możliwości organizowania festiwalu, który – jak wyjaśnił - daje ludziom radość i odrobinę i uśmiechu. Dodał, że Carnaval Sztukmistrzów to nie tylko radość i zabawa, bo w trakcie wydarzenia poruszane są również poważne sprawy.
„Zaprosiliśmy w tym roku specjalny zespół Acting for Climate, który powstał w Norwegii w 2014 roku, i jego artyści pracują na rzecz zrównoważonego rozwoju planety” – powiedział Rzepecki. „Są to młodzi artyści tancerze, akrobaci, którzy wystąpią – jak żaden inny spektakl Carnavalu Sztukmistrzów - w lesie w Starym Gaju. Wcześniej przez dwa dni będą prowadzić warsztaty ekologiczne w Ogrodzie Saskim w Lublinie” – dodał.
Dyrektor festiwalu Iwona Kornet poinformowała, że przez cztery dni – od 27 do 30 lipca – publiczność zobaczy około 20 spektakli, powtarzanych kilka razy. „Nasz festiwal prezentuje przede wszystkim sztukę cyrkową. Staramy się pokazywać to, co najciekawsze i najwartościowsze we współczesnym i nowym cyrku. Program budujemy tak, aby był on interesujący dla szerokiego odbiorcy – zarówno dla osób, które mają po raz pierwszy styczność ze sztuka cyrkową, jak też dla znawców śledzących to, co dzieje się aktualnego w tej dynamicznie rozwijającej się dziedzinie cyrku” – wyjaśniła dyrektorka.
Podczas Carnavalu odbędzie się również Urban Highline Festival - to najstarszy festiwal highlinerów w Europie odbywający się w przestrzeni miejskiej. Widzowie będą mogli podziwiać zmagania highlinerów chodzących po rozpiętych nad głowami taśmami m.in. przy Trybunale Koronnym, placu Łokietka, ulicy Wieniawskiej, placu Teatralnym, przy Wieży Trynitarskiej.
„Na błoniach pod zamkiem zostanie w tym roku stworzone specjalne miasteczko slackline dla mieszkańców Lublina i turystów, gdzie każdy będzie mógł spróbować własnych sił na taśmie. Będzie ich kilkanaście, o każdej długości i wysokości, również z asekuracją, jeśli ktoś się będzie bał. To będzie coś, czego wcześniej nie było” – powiedział koordynator Urban Highline Festival Wojciech Sieńko.
Organizatorem Carnavalu Sztukmistrzów są Warsztaty Kultury w Lublinie. Cały program wydarzenia dostępny jest na www.carnavallublin.eu. (PAP)
autorka: Gabriela Bogaczyk
gab/ pat/