Koncerty, występy i atrakcje dla całych rodzin zaplanowali w tym roku organizatorzy 26. Święta Bamberskiego, które w ten weekend odbywa się w Poznaniu. W niedzielę ulicami miasta przejdzie bamberski korowód.
Osadnicy z Bambergu leżącego w południowej Frankonii przybyli do Poznania trzy wieki temu. Święto Bamberskie organizowane jest dla upamiętnienia rocznicy podpisania pierwszego kontraktu między miastem a przybyłymi osadnikami. Pierwszy taki kontrakt, według zachowanych dokumentów, zawarto 1 sierpnia 1719 r. Dziś bamberskie korzenie ma wielu mieszkańców miasta.
Ogranizatorem dwudniowych obchodów jest Towarzystwo Bambrów Poznańskich.
"Pierwsze dni sierpnia to ważne dni w historii Bambrów Poznańskich; tradycyjnie obchodzimy wtedy rocznicę przybycia osadników z Bambergu. Aby upamiętnić to wydarzenie spotykamy się na Starym Rynku i przy naszym muzeum, organizujemy konkursy i koncerty" – poinformowali organizatorzy.
W sobotę po południu w Parku Bambrów Poznańskich rozpocznie się Piknik z Bamberką. Zaplanowano m.in. występ Zespołu Folklorystycznego "Wielkopolanie", gry i zabawy dla dzieci oraz konkurs gwarowy. Piknik zwieńczy koncert Kameralnej Orkiestry Dętej pod dyrekcją Pawła Joksa.
Centralnym wydarzeniem drugiego dnia obchodów będzie bamberski korowód, który przejdzie ulicami miasta.
"Będzie to żywa historia Bambrów – pojawią się osadnicy z Bambergu, przedstawiciele najbardziej znanych rodów bamberskich i niezwykle strojny orszak poznańskich Bamberek" – podali organizatorzy. Także w niedzielę zaplanowano liczne koncerty i występy.
Osadnicy z Bambergu, leżącego w południowej Frankonii (Bawaria w Niemczech), przybyli w okolice Poznania na zaproszenie władz miasta w początkach XVIII wieku i osiedlili się w podpoznańskich miejscowościach zniszczonych i wyludnionych z powodu wojen i zarazy. Przybysze szybko zasymilowali się z miejscową ludnością.
Na początku XX wieku okoliczne wsie włączono do miasta i stały się jego dzielnicami. Obecnie potomkowie osadników z Bambergu stanowią integralną część poznańskiej społeczności. Trudno jest określić, jak wielu rdzennych poznaniaków ma bamberskie korzenie. (PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mok/