Sejm poparł uchwałę ws. upamiętnienia działacza społecznego, polskiego posła, pozytywisty Ignacego Łyskowskiego. W uznaniu jego wielkich zasług Sejm RP oddaje mu cześć i wyraża głęboką nadzieję, że jego życie i działalność staną się godnym do naśladowania wzorem – napisano.
Za uchwałą opowiedziało się w środę 428 posłów, nikt nie był przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.
"12 września 1820 roku w majątku Mileszewy w powiecie brodnickim urodził się Ignacy Łyskowski - wybitny działacz społeczny, polski poseł, pozytywista. W 1848 roku został delegatem powiatów brodnickiego oraz lubawskiego do Frankfurckiego Zgromadzenia Narodowego we Frankfurcie nad Menem. Był zaangażowany w rozwój działalności Ligi Polskiej na Pomorzu. W 1861 roku przyczynił się do powstania Towarzystwa Agronomicznego Ziemi Michałowskiej, którego działalność polegała na zakładaniu biblioteczek ludowych oraz upowszechnianiu wiedzy na temat zmiany sposobu uprawy roli, tj. przechodzenia z trójpolówki na płodozmian" - głosi tekst przyjętej uchwały.
Przypomniano, że w 1867 roku, razem z Teodorem Donimirskim i Hiacyntem Jackowskim, zwołał w Toruniu pierwsze posiedzenie sejmiku gospodarczego Polaków z Prus Zachodnich. "W celu krzewienia oświaty, ochrony języka polskiego oraz podnoszenia fachowej wiedzy rolników i rzemieślników w 1869 roku, wraz z Ludwikiem Ślaskim i Leonem Czarlińskim, powołał Towarzystwo Moralnych Interesów Ludności Polskiej pod Panowaniem Pruskim. W 1875 roku został pierwszym prezesem Towarzystwa Naukowego w Toruniu" - dodano.
W uchwale napisano, że w 1866 roku Łyskowski został wybrany na posła do sejmu pruskiego, a w roku 1867 - do parlamentu niemieckiego. Zwrócono uwagę, że "przez blisko 20 lat swojej kariery na tym szczeblu był uważany za jednego z najlepszych mówców i najbardziej wytrawnych polskich parlamentarzystów". "Przez długie lata sprawował funkcję prezesa Koła Polskiego. Pełniąc funkcję posła, stanowczo występował przeciwko germanizacji w szkolnictwie, sądownictwie i administracji, domagając się równouprawnienia w odniesieniu do języka polskiego. Jako poseł powiatu brodnickiego aktywnie przyczynił się do powstania gimnazjum w Brodnicy z prawem fakultatywnego nauczania języka polskiego" - podkreślono.
Ignacy Łyskowski zmarł 14 lipca 1886 roku w Poznaniu, a jego szczątki spoczęły w krypcie kościoła w Lembargu. "W uznaniu wielkich zasług Ignacego Łyskowskiego Sejm Rzeczypospolitej Polskiej oddaje mu cześć w przypadającą w tym roku 200. rocznicę jego urodzin i wyraża głęboką nadzieję, że jego życie i działalność staną się godnym do naśladowania wzorem" - głosi uchwała Sejmu. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ akn/ pat/