200 lat Łodzi Przemysłowej – to specjalna strona poświęcona początkom i historii tamtejszego przemysłu. Dwa wieki temu Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego zezwoliła na utworzenie osady przemysłowej w mieście – informuje magistrat.
Grzegorz Gwalik z Urzędu Miasta Łodzi zwraca uwagę, że 30 stycznia 1821 roku to jedna z najważniejszych dat w historii miasta. Tego dnia Komisja Rządowa Spraw Wewnętrznych i Policji Królestwa Polskiego na wniosek Rajmunda Rembielińskiego - prezesa komisji województwa mazowieckiego zezwoliła na utworzenie osady przemysłowej w Łodzi.
"Dzięki tej decyzji Łódź sukcesywnie się rozwijała, tysiąckrotnie powiększając liczbę mieszkańców – z 600 na początku XIX wieku do 600 tys. na początku XX wieku" - mówi Gawlik.
Podkreśla, że to właśnie 30 stycznia 1821 roku nazwa Łódź po raz pierwszy pojawiła się w dokumentach wymieniających osady przemysłowe. Pierwsi osadnicy z branży włókienniczej przybyli do miasta rok później, a podczas następnych lat ich liczba stale wzrastała. Przybywający do Łodzi rękodzielnicy korzystali z daleko idących udogodnień w zakresie osiedlania się, a także podejmowania produkcji włókienniczej. Otrzymywali działki przy ul. Piotrkowskiej i kredyt na budowę domów.
O wydarzeniach można poczytać na stronie "200 lat Łodzi Przemysłowej".
"Pod adresem https://uml.lodz.pl/200-lat-lodzi-przemyslowej/ opowiadamy historię powstania Łodzi przemysłowej, prezentujemy sylwetki fabrykantów i to, co najważniejsze - nowe funkcje starych fabryk. W następnych odsłonach opowiemy m.in. o życiu codziennym łodzian epoki przemysłowej" - informuje Gawlik.
Przedstawiciel łódzkiego magistratu ma nadzieję, że również mieszkańcy miasta i miłośnicy historii Łodzi włączą się w jej współredagowanie. "Zapraszamy także na grupę na Facebooku +Dziedzictwo Łodzi+. https://www.facebook.com/groups/558472454740131" - dodaje. (PAP)
autor: Jacek Walczak
jaw/ mmu/