Barwny korowód i tony rogali świętomarcińskich czekać będą w niedzielę na poznaniaków i turystów w trakcie imienin ulicy Św. Marcin. Od lat 11 listopada ma w stolicy Wielkopolski wyjątkowy charakter – uroczystościom państwowym towarzyszy wydarzenie kulturalne.
W tym roku imieniny ulicy będą miały szczególny charakter w związku ze 100-leciem polskiej niepodległości.
Od ponad 20 lat w stolicy Wielkopolski dzień 11 listopada, poza Świętem Niepodległości, obchodzony jest także jako imieniny ulicy Świętego Marcina. Organizatorem imprezy jest Centrum Kultury Zamek, mieszczące się przy świętującej imieniny ulicy.
Głównym elementem imprezy jest tradycyjny korowód, który poprowadzi Święty Marcin na koniu. Podobnie jak przed rokiem, w związku z trwającym remontem ul. Św. Marcin złożona z ok. 400 uczestników parada przejdzie inną trasą i w innym niż zazwyczaj kierunku: od ul. Bukowskiej przez Roosevelta na pl. Mickiewicza.
W korowodzie wezmą udział animatorzy, artyści uliczni, muzycy, grupy rekonstrukcyjne, przedstawiciele organizacji pozarządowych i szkół. Reprezentowane będą poznańskie dzielnice: Stare Miasto, Łazarz i Jeżyce. Na pl. Mickiewicza prezydent Jacek Jaśkowiak przekaże klucze do miasta Św. Marcinowi.
"Imieniny Ulicy to nasza, lokalna, poznańska tradycja. W sposób naturalny to wydarzenie łączy w sobie również obchody Święta Niepodległości – tak jest od wielu lat. Zawsze obecne w paradzie są też barwy narodowe. W stulecie niepodległości także nasze wydarzenie jest szczególne, wyjątkowo rozbudowany jest także korowód" – powiedziała we wtorek na konferencji prasowej dyrektor CK Zamek Anna Hryniewiecka.
Jak dodała imieniny ulicy są częścią całorocznego programu "Pochwała Wolności" w Centrum Kultury Zamek. Jego istotą jest refleksja nad ideą wolności oraz budowanie świadomej, aktywnej i odpowiedzialnej wspólnoty.
W trakcie całodniowego świętowania zaplanowano szereg występów, koncerty i warsztaty. Nie zabraknie stoisk z rękodzielnictwem oraz z tradycyjnymi rogalami świętomarcińskimi. W programie znalazł się też m.in. pokaz filmów o dawnym Poznaniu. Wydarzenie zwieńczy wieczorny koncert Lao Che i pokaz laserowy.
Gościem imprezy będzie zaproszony przez prezydenta Poznania b. prezydent Bronisław Komorowski. Kilka dni temu Jacek Jaśkowiak skierował oficjalne zaproszenia do b. prezydentów RP Lecha Wałęsy, Aleksandra Kwaśniewskiego i Bronisława Komorowskiego, zaprosił też przewodniczącego PE Donalda Tuska.
"Mamy potwierdzenie przyjazdu prezydenta Komorowskiego, innych potwierdzeń na razie nie mamy. Uświetni swoją obecnością Święto Niepodległości i Imieniny Ulicy, z pewnością zje rogala świętomarcińskiego" - powiedział wiceprezydent miasta Jędrzej Solarski.
Ulica Święty Marcin to jedna z głównych arterii miasta. Swoją nazwę zawdzięcza osadzie zwanej Świętym Marcinem, która została przyłączona do Poznania pod koniec XVIII wieku.
Tradycja wypieków rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga końca XIX wieku. Gdy zbliżał się dzień św. Marcina, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem tego świętego zaapelował do wiernych, by wzorem patrona zrobili coś dla biednych. Obecny na mszy cukiernik przygotował na odpust rogale w kształcie podkowy; bogatsi poznaniacy kupowali te smakołyki, a biedni otrzymywali je za darmo.(PAP)
autor: Rafał Pogrzebny
rpo/ mark/