Ośmioro lekarzy zostało uhonorowanych podczas 13. edycji Księgi Pamięci Wrocławia. To osoby zasłużone dla miasta, wybitni specjaliści, którzy swój zawodowy okres spędzili w stolicy Dolnego Śląska, gdzie odnieśli też swe największe sukcesy.
Księga Pamięci Wrocławia to organizowana przez wrocławski samorząd i Towarzystwo Miłośników Wrocławia cykliczna impreza. Jej celem jest uhonorowanie najwybitniejszych wrocławian, którzy pracują w różnych zawodach i odnoszą sukcesy. Odbyły się już gale m.in. podczas których nagradzano sportowców, ludzi kultury, prawników. W piątek 13 edycja poświęcona była wybitnym lekarzom.
Złote medale przyznane przez prezydenta miasta "Zasłużony dla miasta Wrocławia" odebrali chirurg prof. Bogdan Łazarkiewicz, ortopeda prof. Andrzej Wall oraz lekarz i społecznik dr Jan Gnus.
"Jestem mile zaskoczony, że o mnie pamiętano, choć jestem już dawno na emeryturze i dobiegam 90 lat życia. Przyjechałem do Wrocławia w 1946 r., gdy większości z państwa siedzących na sali jeszcze nie było na świecie. Dziękuje za pamięć" - powiedział prof. Łazarkiewicz, były rektor medycznej uczelni, wychowawca kilku pokoleń chirurgów i autor ponad 260 medycznych publikacji.
Prof. Wall to ortopeda, który po raz pierwszy w Polsce w latach 80-tych zastosował metodę Ilazarowa, polegającą na wydłużaniu krótszej kończyny. Dr Gnus to specjalista w endoskopii, chirurg ogólny i gastroenterolog, ale też i społecznik, od 15 laty działający w schronisku dla bezdomnych im. Brata Alberta.
"W schronisku spotkałem już byłego wiceprezydenta miasta czy byłego wicewojewodę. Przekonałem się, że bezdomność może dotknąć naprawdę każdego, dlatego przekonałem się, że warto pomagać wszystkim" - powiedział dr Gnus.
"Diament Wrocławia" przyznany przez Towarzystwo Miłośników Wrocławia odebrał prof. Szymon Dragan, szef kliniki ortopedii w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym, uczeń prof. Walla.
"Ten diament to nagroda dla wszystkich pracowników naszej kliniki, która niedługo będzie obchodzić 60.lecie. Mogę obiecać ten diament nie zamieni się w proch" - powiedział prof. Dragan.
Złotymi odznakami TMW uhonorowano: dr Lidię Hirnle, dr Halinę Flisiak-Antonijczuk, dr Jerzego Bogdana Kosa i dr Wiesława Prastowskiego.
Pomysłodawczynią i prowadzącą księgę jest była radna miejska, dziennikarka Wanda Ziembicka-Has.(PAP)
autor: Roman Skiba
ros/ gdyj/