Europa i świat po 1989 roku

12.05.2017

Decyzja prezydenta Korei Płd.: nie będzie państwowych podręczników historii

Nowy prezydent Korei Południowej Mun Dze In odrzucił w piątek kontrowersyjny plan swojej poprzedniczki Park Geun Hie, która chciała wprowadzić do szkół państwowe podręczniki historii.

Mun wydał stosowne polecenia resortowi oświaty, podkreślając, że nauczanie historii nie powinno być upolitycznione.

Wielu historyków i nauczycieli sprzeciwiało się planowanemu przez Park wprowadzeniu redagowanych przez rząd podręczników historii do szkół średnich i wyższych, postrzegając w tym próbę "wybielenia" brutalnych dyktatur, które poprzedzały dokonaną w latach 80. transformację demokratyczną w Korei Południowej. Ojciec Park, generał Park Czung Hi, sprawował w Korei Południowej władzę przez 18 lat - najpierw jako wojskowy dyktator, a następnie autokratyczny prezydent, zamordowany w 1979 roku przez dowódcę jego własnych służb specjalnych.

Park twierdziła, że dotychczasowe podręczniki historii są zbyt lewicowe i faworyzują poglądy życzliwe wobec Korei Północnej.

Silny opór wobec planu Park zmusił jej rząd do przesunięcia terminu prowadzenia państwowych podręczników historii z 2017 r. na 2018 r. Resort oświaty, który początkowo zapowiadał, że szkoły będą musiały korzystać z tych państwowych podręczników, w styczniu złagodził stanowisko, zapowiadając, że po 2018 r. szkołom wolno będzie korzystać również z podręczników prywatnych wydawców.

Zmiana stanowiska resortu nastąpiła w czasie, kiedy w Korei Południowej narastało oburzenie opinii publicznej z powodowane skandalem korupcyjnym, w który zamieszana była Park.

Agencja Associated Press zwraca uwagę, że ojciec obalonej w marcu br. i aresztowanej Park wprowadził w 1974 r. państwowe podręczniki historii; dwa lata wcześniej ogłosił stan wyjątkowy, reagując na nasilające się protesty studenckie i przeforsował nową konstytucję, zapewniającą mu de facto dożywotnią prezydenturę.

Dopiero we wczesnych latach 2000. w Korei Południowej zaczęto liberalizować podejście do podręczników historii. Od 2011 r. wszystkie te podręczniki dla szkół średnich i wyższych pochodzą już od prywatnych wydawców. Obecna decyzja prezydenta Muna oznacza, że stan ten zostanie utrzymany. (PAP)

az/ ro/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL