Od kilku lat litewski nadmorski kurort Połąga w okresie świąt Wielkanocy zdobią dwumetrowe pisanki. Dziesięć olbrzymich pisanek jest ustawianych wzdłuż głównego deptaku i na kilka tygodni aleja Basanavicziusa przekształca się w aleję pisanek.
Każdego roku zdobione jaja są odnawiane. Były już pisanki przedstawiające tradycyjne wzory Żmudzi i flagi państw Morza Bałtyckiego. W tym roku mają wzory tradycyjne, malowane woskiem. Na pierwszym planie znajduje się pisanka zdobiona bursztynem. Pokrywające ją zdobienia to ponad 15 kg drobnego bursztynu. Pisankę wykonał twórca ludowy Albertas Bukauskas.
W ślad za Połągą w tym roku po raz pierwszy swój deptak przyozdobiło pisankami Szawle na północy kraju. Na drzewach zawieszono tu 3 tys. wydmuszek w barwach flagi państwowej: żółtym, zielonym i czerwonym.
Z kolei Wilno ma pomnik pisanki. Ważące 300 kg gipsowe jajo przed blisko dwudziestu laty pojawiło się na Zarzeczu, symbolizując odradzanie się starej, lubianej przez artystów dzielnicy miasta.
Na kolumnie mierzącej prawie 10 metrów wysokości, gdzie uprzednio znajdowało się jajko, stanął Zarzeczański Anioł. Natomiast rzeźba „Pisanka” została przeniesiona w inną część wileńskiej Starówki, na plac przy ulicy Zawalnej, gdzie również rozpoczęło się restaurowanie starych kamienic.
Z Wilna Aleksandra Akińczo (PAP)
aki/ akl/ ro/