„Przyjęcie chrzcielne” Mieszka I przygotują mistrzowie kuchni podczas organizowanego w sierpniu w Poznaniu Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku. Tworząc menu nawiązujące do 1050. rocznicy chrztu Polski, kucharze użyją wyłącznie produktów dostępnych w X wieku.
Twórcy festiwalu zapowiedzieli opracowanie programu zajęć dla dzieci poświęconych początkom polskiej sztuki kulinarnej. Dziewiąta edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku odbędzie się w Poznaniu w połowie sierpnia. W ramach imprezy rokrocznie organizowany jest jarmark, na którym swoje produkty oferują producenci regionalnych specjałów, serów, wędlin, pieczywa, miodów, ryb czy nalewek.
W Poznaniu będzie można spróbować specjałów z różnych krajów. Ważnym elementem imprezy są też spotkania z ekspertami i praktykami kuchni, degustacje, pokazy kulinarne a także konkurs na najlepszą polską nalewkę. W tym roku szczególne miejsce w programie zajmą wydarzenia nawiązujące do historii pierwszych Piastów, oraz zbliżającej się 1050. rocznicy chrztu Polski.
Podczas festiwalu trwać będzie projekt „Stół Mieszka i Dobrawy”, na który złożą się: konferencja popularno-naukowa, kolacja historyczna a także pokazy kulinarne i warsztaty dla dzieci.„Odbywające się w ramach projektu działania mają przybliżyć uczestnikom zwyczaje żywieniowe w czasach pierwszych Piastów, oraz wpływ późniejszych wydarzeń historycznych, odkryć geograficznych i zmian w codziennym życiu mieszkańców Polski na kuchnię i kulturę stołu” – powiedział współtwórca Festiwalu Dobrego Smaku Wojciech Lewandowski.
W jednej z poznańskich restauracji najlepsi lokalni szefowie kuchni stworzą czterodaniową kolację - „przyjęcie chrzcielne” Mieszka I. Będą mogli przy tym używać jedynie produktów dostępnych na terenie Wielkopolski w drugiej połowie X w. Co jadano i jak jadano dziesięć wieków temu dowiedzieć się będzie można na konferencji popularno-naukowej w Bramie Poznania z udziałem m.in. Hanny i Pawła Lisów, autorów książki „Kuchnia Słowian, czyli o poszukiwaniu dawnych smaków”.
Na festiwalowej scenie zorganizowane zostaną pokazy kulinarne prowadzone wspólnie przez kucharzy i historyków. „Pokażą i opowiedzą oni jak dawniej gotowano, z czego gotowano i jakich technik kulinarnych używano za czasów Mieszka I a jakich za czasów króla Jana III Sobieskiego” – wyjaśnił Lewandowski.
Miniwykłady historyczno-kulinarne czekają również na dzieci. W trakcie warsztatów dowiedzą się one, od kiedy Polacy jedzą ziemniaki, oraz skąd w Polsce wzięły się pomidory. „Chcemy pokazać dzieciom, że kuchnia jest sprawą ulegającą ciągłym zmianom. Prowadzone w Poznaniu zajęcia będziemy filmować, potem konspekt tych zajęć, wraz z materiałami filmowymi trafi do nauczycieli nauczania wczesnoszkolnego w całej Polsce” – powiedział Wojciech Lewandowski.
„Zależy nam na tym, by każdy nauczyciel mógł zrealizować takie zajęcia na lekcji, będą to więc raczej gry, zabawy, interakcje z elementami kulinarnymi a nie gotowanie całych potraw” – dodał.
Organizowane w Poznaniu przedsięwzięcie chwali kulinarny ekspert Grzegorz Łapanowski.
"W Polsce mamy dziś do czynienia z intensywnym poszukiwaniem tożsamości. Jesteśmy krajem po wojnach, rozbiorach, Katyniu i epoce PRL - to wszystko odcisnęło głębokie piętno na naszej kulturze kulinarnej. We Włoszech, Francji, Hiszpanii mamy pod tym względem liczoną w setki lat ciągłość: daną kiełbasę czy ser robiono w ten sam sposób przez 200 - 300 lat. Można było zbudować kulturę kulinarną, zdobyć fenomenalną wiedzę, osiągnąć perfekcję. U nas to wszystko, także duma z tożsamości regionalnej, dopiero się tworzy" - powiedział.
Jak dodał, projekt prowadzony w trakcie poznańskiego festiwalu może pomóc wielu miłośnikom polskiej kuchni odkryć początki jej tradycji.
Wśród festiwalowych gości, prelegentów i jurorów znajdą się m.in. Piotr Bikont, Paweł Loroch i Robert Makłowicz. W ramach Festiwalu Dobrego Smaku zorganizowany zostanie prestiżowy turniej nalewek Polska Nalewka Roku. (PAP)
rpo/ jzi/