W Krakowie rozpocznie się w czwartek trzydniowe święto Podziemi Rynku, czyli jednego z oddziałów Muzeum Historycznego. Mottem przewodnim są dźwięki miasta. Zwiedzający będą mogli posłuchać wykładów, a rodzice i dzieci wziąć udział w interaktywnych zajęciach.
Znajdującą się w podziemiach krakowskiego Rynku Głównego trasę turystyczną odwiedziło w zeszłym roku ponad 333 tys. osób, a od jej otwarcia we wrześniu 2010 r. już blisko 1,9 mln. Obok Fabryki Schindlera to najpopularniejszy z oddziałów Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.
Święto Podziemi Rynku - „Drążenie miasta” - odbywa się po raz drugi. "Zastanawialiśmy się nad tym, jaką nazwę nadać temu świętu. Drążenie to nawiązanie do tego, że nasz oddział znajduje się pod ziemią, ale też ma inne znacznie – chcemy dotknąć głębiej tematów, które pokazują tożsamość miasta, jego specyfikę i wyjątkowość. Podczas zeszłorocznego święta koncentrowaliśmy się na architekturze, tym razem mottem przewodnim będą dźwięki miasta, te dawne - historyczne i współczesne" - mówiła PAP Justyna Kutrzeba z MHK.
Zwiedzający będą mogli posłuchać wykładów specjalistów z Instytutu Muzykologii UJ. W czwartek Marek Bebak opowie o „Muzycznej panoramie dawnego Krakowa”, a w piątek dr Jakub Kubieniec o średniowiecznej muzyce liturgicznej - po tym wykładzie zaplanowano krótki koncert pieśni średniowiecznych w wykonaniu zespołu Flores Rosarum.
W sobotę odbędą się interaktywne zajęcia dla rodziców z dziećmi: będzie to wirtualny spacer po Krakowie.
Wstęp na te wydarzenia jest bezpłatny. Pierwszeństwo będą miały osoby z rezerwacją miejsc w Centrum Obsługi Zwiedzających.
Ekspozycja znajdująca się w podziemiach Rynku Głównego ukazuje rolę Krakowa w średniowiecznej Europie i związki, jakie łączyły miasto z najważniejszymi ówczesnymi ośrodkami handlu i kultury. Zwiedzający mogą zobaczyć odnalezione przez archeologów pozostałości przedlokacyjnej, wczesnośredniowiecznej osady i cmentarzyska, a także fragmenty późniejszej zabudowy Rynku z czasów Bolesława Wstydliwego i Kazimierza Wielkiego.
Trasa wiedzie pomiędzy kamiennymi i ceglanymi murami piwnic dawnych obiektów handlowych, takich jak: Kramy Bolesławowe, Kramy Bogate i Sukiennice. Ciekawostką są fragmenty średniowiecznych bruków, które dają wyobrażenie, jak wówczas budowano drogi. Przy tworzeniu ekspozycji wykorzystano nowoczesne techniki multimedialne, służące do prezentacji obrazów, filmów fabularyzowanych, dźwięków i animacji, które tworzą iluzję tętniącego życiem średniowiecznego miasta.(PAP)
wos/ mhr/