Warsztaty kulinarne, degustacje, wykłady, koncerty, konkursy dla restauratorów i twórców domowych nalewek, a także tradycyjny jarmark na Starym Rynku złożą się na rozpoczynający się w środę w Poznaniu XII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku.
Podczas Ogólnopolskiego Festiwalu Dobrego Smaku rozstrzygany jest m.in. turniej nalewek domowych - Polska Nalewka Roku. Podobnie jak w poprzednich latach, jedną z największych festiwalowych atrakcji jest jarmark, na którym swoje produkty oferują producenci regionalnych specjałów: serów, wędlin, pieczywa, miodów, ryb czy nalewek.
„Zachęcam naszych mieszkańców, a także gości z całej Polski i zagranicy, by przyjechali do Poznania i zasmakowali naszej kuchni” – podkreślił zastępca prezydenta Poznania Jędrzej Solarski.
„Fachowcy podkreślają, że mamy bardzo dobrych kucharzy i restauracje. Coraz więcej ludzi przyjeżdża do Poznania, żeby dobrze zjeść. To cieszy, że oprócz turystyki biznesowej i kulturalnej, mamy także turystykę kulinarną” – dodał Solarski.
Organizatorzy wydarzenia zapewniają, że na poznańskim Starym Rynku „można będzie przeżyć kulinarną podróż po różnych zakątkach Polski”. Wśród specjałów, jakich można będzie skosztować, będą m.in. sery z Wielkopolski, Kaszub czy Podhala, nalewki z Kampinosu i Lubelszczyzny, ryby z Pomorza i Mazur, wędliny z Podlasia czy lubuskie i dolnośląskie wina. Swoje stoiska będą mieli też wystawcy zagraniczni. Na Starym Rynku poczuć będzie można aromat wędlin i chlebów z Wileńszczyzny. Pragnienie pomogą natomiast ugasić belgijskie piwa trapistów oraz wina z Francji, Włoch, Węgier, Rumunii, Słowenii, Austrii czy Niemiec.
Producent festiwalu Wojciech Lewandowski podkreślił, że „festiwal to nie wyłącznie jarmark na Starym Rynku. Chcemy pokazać, że kuchnia to nie tylko mieszanie w garnku albo podrzucania czegoś na patelni, ale taż bardzo ważna część kultury (…). Jak co roku zapraszamy też na warsztaty kulinarne prowadzone przez prawdziwych mistrzów, spotkania z gwiazdami kuchni, laboratoria smaku, degustacje, tematyczne kolacje, projekcje filmowe i liczne koncerty” – zaznaczył.
„Po kilkuletniej przerwie zadamy też ponownie pytanie, gdzie można w Wielkopolsce zjeść najlepszą czerninę. To ona będzie tematem tegorocznego konkursu dla restauratorów. Ta – najbardziej kontrowersyjna chyba z polskich zup – podawana jest głównie w Wielkopolsce i na Kujawach. W naszym konkursie wyłonimy restauracje, które mają tą najlepszą. Goście odwiedzający rynek również będą mieli szansę na degustację wszystkich czernin biorących udział w konkursie” – dodał Lewandowski.
W programie festiwalu znalazły się ponadto liczne koncerty i eko-targ na placu Bernardyńskim. Uczestnicy festiwalu będą mogli również wysłuchać wykładu o jedzeniu, popkulturze i polityce ("Food, pop cultura and politics"), który wygłosi prof. Fabio Paracecoli z Uniwersytetu w Nowym Yorku.
Jednym z tematów przewodnich tegorocznego festiwalu będą polskie wina. Swoje wyroby zaprezentują m.in. właściciele winnic z województwa lubuskiego i dolnośląskiego.
W planach jest też konkurs na Polską Nalewkę Roku, który zakończy się pokonkursową degustacją. „Do udziału w głównym festiwalowym konkursie – turnieju Polska Nalewka Roku - zapraszamy od 11 lat twórców domowych nalewek z całej Polski. Wśród laureatów konkursu, których najlepsze trunki zdobyły tytuł Polskiej Nalewki Roku, są legendy polskiego nalewkarstwa, ale też osoby, które dopiero startując w nim, ujawniły swój wielki talent” – mówił Lewandowski.
XII Ogólnopolski Festiwal Dobrego Smaku potrwa do niedzieli 19 sierpnia.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ ozk/