Dwie polskie gry planszowe: „Osadnicy: Narodziny imperium” wydawnictwa Portal Games oraz „1944: Wyścig do Renu” Phalanx Games znalazły się na podium plebiscytu zorganizowanego przez serwis BoardGameGeek, największe internetowe skupisko fanów gier towarzyskich.
Ujawniono laureatów tegorocznych Golden Geek Awards, uznawanych za jedno z najważniejszych odznaczeń w branży gier planszowych. W finale plebiscytu brały udział dwie polskie produkcje: „1944: Wyścig do Renu” autorstwa Waldka Gumiennego i Jaro Andruszkiewicza z Phalanx Games oraz „Osadnicy: Narodziny Imperium” Ignacego Trzewiczka z Portal Games.
„1944: Wyścig do Renu” wydawnictwa Phalanx uzyskała wyróżnienie w kategorii „najlepsza gra wojenna”. Tymczasem „Osadnicy” Trzewiczka (pod angielskim tytułem „Imperial Settlers”) zdobyli złoto jako „najlepsza gra dla pojedynczego gracza”, a także wyróżnienia w 3 dalszych kategoriach, jako: „najlepsza gra strategiczna”, „najlepsza gra karciana” i „najlepsza gra dla dwóch osób”.
„1944: Wyścig do Renu” wydawnictwa Phalanx uzyskała wyróżnienie w kategorii „najlepsza gra wojenna”. Tymczasem „Osadnicy” Trzewiczka (pod angielskim tytułem „Imperial Settlers”) zdobyli złoto jako „najlepsza gra dla pojedynczego gracza”, a także wyróżnienia w 3 dalszych kategoriach, jako: „najlepsza gra strategiczna”, „najlepsza gra karciana” i „najlepsza gra dla dwóch osób”.
„Zdobycie nagrody to dla nas olbrzymie wyróżnienie” – mówi Merry Nowak-Trzewiczek z Portal Games. „Wariant solo zaproponowany w grze od samego początku spotkał się ze świetnymi recenzjami, dlatego w grudniu 2014 zaprojektowaliśmy dodatkowe rozszerzenie – kampanię, w której gracz może rozwijać swoje Imperium przez szereg kolejnych rozgrywek” - opowiada przedstawicielka wydawnictwa. „Tryb kampanii został udostępniony przez wydawnictwo w formie darmowego pliku PDF i spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem, co zapewne zaowocowało w postaci Golden Geeka” – przypuszcza Nowak-Trzewiczek.
To kolejny Złoty Geek przyznany grze wydawnictwa Portal. W ubiegłych latach wyróżniano m.in. kooperacyjną grę planszową Ignacego Trzewiczka pt. „Robinson Crusoe: Adventure on the Cursed Island”, natomiast „Wyścig do Renu” był pierwszą produkcją Phalanksa nominowaną do tej nagrody. O sukcesie „1944: Wyścigu do Renu” opowiada Dominika Gorgosz z Phalanx Games: „Pierwszy nakład gry wyczerpał się w tempie błyskawicznym. Dodruk planowany jest na koniec pierwszego kwartału br. Gra została bardzo ciepło przyjęta w kraju jak i za granicą. Po ogłoszeniu nominacji zaczęły napływać do wydawnictwa zapytania o dodruk nie tylko od polskich graczy, ale również zagranicznych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych. Bardzo nas to cieszy i z wielką przyjemnością przekażemy do ich rąk kolejne pudełka tej gry”.
Przedstawicielka wydawnictwa Phalanx wskazuje na znaczenie przyznanych odznaczeń. „Wyróżnienie to jest docenieniem pracy autorów, ale także całej branży gier planszowych w Polsce. To kolejny dowód na to, że Polska może konkurować z takimi potęgami planszówkowymi jak Niemcy, Wielka Brytania czy Stany Zjednoczone” – twierdzi Gorgosz. Zarówno „1944: Wyścig do Renu”, jak i „Osadnicy: Narodziny imperium” dotychczas ukazały się po polsku i angielsku. Portal Games ogłosiło także prace nad wydaniem w 2015 roku dalszych 11 wersji językowych „Osadników”, m.in. chińskiej, japońskiej, węgierskiej i brazylijskiej.
Plebiscyt Golden Geek Awards organizowany jest od 2006 roku. Sam portal BoardGameGeek.com istnieje od 2000 roku i zrzesza już ponad 1 mln użytkowników z całego świata. W bazie serwisu zapisano przeszło 75 tys. gier planszowych, karcianych i kościanych. Na stronie zamieszczane są linki do recenzji, zapowiedzi nowych tytułów, instrukcje i pomoce w różnych językach, galerie zdjęć i ogłoszenia o chęci zakupu, sprzedaży lub wymiany gier. Prowadzona jest także baza informacji m.in. o autorach, wydawnictwach oraz ilustratorach.
W tym roku Golden Geek Awards przyznano najlepszym grom planszowym, fabularnym i komputerowym. Jak co roku największym zainteresowaniem cieszyła się ta pierwsza grupa, obejmująca 15 kategorii szczegółowych. Nagrodę główną i tytuł najlepszej gry planszową minionego roku użytkownicy przyznali grze „Splendor” Marca Andrégo. Polskim dystrybutorem zwycięskiego tytułu jest wydawnictwo Rebel.pl. Mimo że w finałach plebiscytu brały udział również dwie polskie gry komputerowe: „Zaginięcie Ethana Cartera” The Astronauts i „This War of Mine” 11 Bit Studios – żadna z nich nie znalazła się na podium. (PAP)
mk/ bk/
Informacja z serwisu PAP Technologie