Inne

16.11.2017

Premiera znaczków z miniaturami z Mszału Olbrachtowego

Serię trzech znaczków pocztowych poświęconych świętom Bożego Narodzenia wydała w czwartek Poczta Polska. Znalazły się na nich miniatury z zabytkowego, pochodzącego z około 1500 r., Mszału Olbrachtowego, przechowywanego w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie.

Wydawnictwo ma związek z obchodami 600-lecia prymasostwa w Polsce. W kwietniu Poczta Polska wyemitowała z tej okazji okolicznościową kartę pocztową.  

"Poczta Polska od lat uczestniczy w życiu Polski i Polaków. Jesteśmy zawsze tam, gdzie szerzona jest polska kultura, gdzie wspierana jest narodowa tradycja. Prezentowane dziś znaczki są świadectwem na to, że Poczta Polska chce być ważnym elementem w życiu społeczeństwa” - powiedziała w czwartek w Gnieźnie dyrektor biura zarządu Poczty Polskiej Magdalena Pacuła.

Autorką projektów jest Agnieszka Sancewicz. Na znaczkach znalazły się grafiki zaczerpnięte z Mszału Olbrachtowego, ukazujące trzy różne sceny liturgiczne, dotyczące Bożego Narodzenia. Osnową do treści znaczków stały się pierwsze litery akapitów Mszału: S, E, R. Na znaczku o wartości A znalazła się Madonna z dzieciątkiem, na znaczku o wartości B - pokłon Trzech Króli, natomiast na znaczku o wartości 6 zł - scena zwiastowania. Znaczek o wartości A wydany został w nakładzie 15 mln sztuk, pozostałe znaczki – w nakładzie po 3 mln sztuk.

"Cieszę się, że dziś, w bliskości Bożego Narodzenia, przychodzi nam wziąć udział w promocji pięknie wykonanych znaczków, nawiązujących do bogatego dziedzictwa, które mamy tutaj w Gnieźnie. Jednym z elementów tego dziedzictwa jest właśnie tzw. Mszał Olbrachtowy" - powiedział prymas Polski abp Wojciech Polak.

Poza wprowadzonymi do obiegu znaczkami, w czwartek zaprezentowana została także okolicznościowa koperta FDC (ang. first day cover - koperta pierwszego dnia obiegu), z motywem zaczerpniętym z mszału.

Mszał Olbrachtowy jest najwyższej klasy gotyckim zabytkiem rękopiśmiennym przechowywanym w Archiwum Archidiecezjalnym w Gnieźnie. Powstał ok. 1500 r., najprawdopodobniej w Krakowie z fundacji króla Jana Olbrachta. Miniatury z mszału ukazują najważniejsze sceny z historii zbawienia oraz przedstawiają świętych pańskich. Mszał zawiera obecnie 360 kart.

Prymas Polak przypomniał, że bratem króla Jana Olbrachta był prymas Polski Fryderyk Jagiellończyk. "To w czasach panowania kard. Fryderyka Jagiellończyka do Gniezna dotarł prawdopodobnie ten mszał, ufundowany przez jego brata. Okres prymasa Fryderyka Jagiellończyka to wielka troska o dziedzictwo, które staramy się w Gnieźnie kultywować. Z jego donacji mamy księgi liturgiczne, cenne precjoza dotyczące sprawowania eucharystii” – powiedział abp Polak.

Tytuł prymasa Polski jest związany z arcybiskupem metropolitą gnieźnieńskim, który jest równocześnie kustoszem relikwii św. Wojciecha, biskupa i męczennika, głównego patrona Polski. Pierwszy prymas Polski, metropolita gnieźnieński Mikołaj Trąba, sprawował funkcję w latach 1417-1422. Jego wizerunek widnieje na karcie pocztowej wydanej w kwietniu przez Pocztę Polską. (PAP)

autor: Rafał Pogrzebny

rpo/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL