Europa i świat po II wojnie światowej

16.08.2012 aktualizacja 18.07.2016

Putin żałuje, że nie ma już takiego określenia jak "naród radziecki"

Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA Prezydent Rosji Władimir Putin. Fot. PAP/EPA

Prezydent Rosji Władimir Putin, który nie waha się nawiązywać do czasów ZSRR, wyraził w czwartek ubolewanie, że nie ma obecnie określeń tak mocnych jak "naród radziecki", które konsolidowałyby narody zamieszkujące Federację Rosyjską i całe społeczeństwo.

"W czasach radzieckich robiono wiele niedobrych rzeczy, lecz i dużo dobrego wymyślono. Na przykład było takie określenie - naród radziecki, nowa wspólnota historyczna" - powiedział Putin na spotkaniu z regionalnymi rzecznikami praw obywatelskich, którzy poruszyli problem stosunków między różnymi narodowościami i religiami w kontekście wielu konfliktów na tym tle w różnych regionach Rosji.

Zdaniem Putina termin "naród radziecki" był czynnikiem silnie konsolidującym. "Byłoby świetnie, gdyby ktoś zaproponował coś podobnego w nowych warunkach" - zaznaczył Putin.

Władimir Putin - oficer KGB w epoce sowieckiej - przejawia, jak pisze AFP, nostalgię za czasami potęgi swego państwa na arenie międzynarodowej. W roku 2005 Putin uznał rozpad ZSRR za największą katastrofę geopolityczną XX wieku. (PAP)

mmp/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL