Kilkadziesiąt taśm filmowych, głównie z lat 70. i 80. XX w. czeka na konserwację i digitalizację w Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach. Wszystkie zawierają historyczne materiały dotyczące nieistniejącej już Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”.
Pierwszy z nich, muzeum już zamieściło na swoim profilu na jednym z portali społecznościowych. „To ponad dwuminutowa reklama stara 742. Samochód został po raz pierwszy zaprezentowany w połowie lat 80. Na ten właśnie okres datujemy ten materiał filmowy” – powiedział PAP dyrektor Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach Paweł Kołodziejski.
Dodał, że to dopiero wstęp do prac nad kilkudziesięcioma filmami, jakie do muzeum trafiły z jednej ze spółek powstałych w wyniku restrukturyzacji dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych „Star”.
Co ciekawe, niektóre materiały powstały w kilku wersjach językowych z myślą o promocji samochodów na rykach zagranicznych, na których z resztą starachowickie ciężarówki sprzedawały się z powodzeniem. Szacuje się, że w czasie istnienia FSC "Star" wyprodukowano w Starachowicach ponad 600 tys. samochodów ciężarowych.
„Traktujemy te filmy jako cenne źródło historyczne, które może być dopełnieniem ekspozycji, jaką planujemy w naszym muzeum. Mamy zebrane niemal wszystkie samochody produkowane przez Stara. Chcemy, by w przyszłości zgromadzić je wszystkie pod dachem, w ogromnej hali, gdzie obok pojazdów będzie się znajdowała także część multimedialna” – powiedział dyrektor.
Zanim to nastąpi, pracownicy muzeum chcą zabezpieczyć taśmy, a materiał jaki zawierają przenieść na nośniki cyfrowe. „Zdajemy sobie sprawę, że to długi proces. Rozpoczęliśmy także zbieranie informacji do skatalogowania, kto, w jakich okolicznościach i na czyje zamówienie tworzył dany film” – zaznaczył Kołodziejski.
Opublikowana reklama z lat 80. jest barwnym filmem, realizowanym, jak można sądzić po zdjęciach, na ulicach Warszawy. Zawiera charakterystyczną dla tamtego okresu animację i muzykę. Dzięki napisom końcowym na filmie można się dowiedzieć, że jego producentem było stołeczne Studio Miniatur Filmowych.
Oprócz materiałów z lat 80. w posiadaniu muzealników są także wcześniejsze filmy. Jak deklaruje Kołodziejski, również one z czasem będą upublicznione. Co ciekawe, niektóre materiały powstały w kilku wersjach językowych z myślą o promocji samochodów na rykach zagranicznych, na których z resztą starachowickie ciężarówki sprzedawały się z powodzeniem.
Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach rozpoczęło działalność 1 stycznia 2001 roku. Na ośmiu hektarach można obejrzeć obiekty dwóch zakładów wielkopiecowych działających w latach 1841-1901 i 1899-1968. W muzeum można obejrzeć stałą wystawę paleontologiczną oraz wspomniane samochody produkowane w zakładach FSC Star w XX wieku.
Fabryka Samochodów Ciężarowych "Star" w Starachowicach powstała w 1948 roku na bazie starachowickich Zakładów Mechanicznych. W 1991 roku została przekształcona w Zakłady Starachowickie Star S.A. W latach 90. firma została sprywatyzowana i podzielona na dwie spółki.
Szacuje się, że w czasie istnienia FSC "Star" wyprodukowano w Starachowicach ponad 600 tys. samochodów ciężarowych.(PAP)
mjk/ mhr/