Sport w II RP

01.10.2012 aktualizacja 18.07.2016

Tablica upamiętniająca pierwszy w Polsce piłkarski mecz ligowy

Mecz piłki nożnej Łódzki Klub Sportowy - Wrocław w Łodzi. 1935 r. Fot. NAC Mecz piłki nożnej Łódzki Klub Sportowy - Wrocław w Łodzi. 1935 r. Fot. NAC

Tablicę upamiętniającą rozegranie przed 85 laty pierwszego w Polsce piłkarskiego meczu ligowego odsłonięto w poniedziałek w Łodzi. W historycznych zawodach spotkały się drużyny Turystów Łódź z ŁKS Łódź. Pierwszą bramkę w rozgrywkach zdobył zawodnik ŁKS Jan Durka. Głaz z pamiątkową tablicą znajduje się na skwerze przy Wodnym Rynku w Łodzi. W latach 1912-1939 istniało tam boisko Klubu Turystów Łódź. I to właśnie ta drużyna, 3 kwietnia 1927 roku, była pierwszym gospodarzem ligowego spotkania.

Gospodarze zmierzyli się z Łódzkim Klubem Sportowym ulegając 0:2. Oba gole strzelił Jan Durka.

"Spotykamy się w niezwykłym miejscu, w 85. rocznicę rozegrania pierwszego w Polsce piłkarskiego meczu ligowego. To wydarzenie historyczne dla całej polskiej piłki nożnej i niezaprzeczalny fakt, że Łódź jest wyjątkowym miejscem na mapie naszego kraju" - powiedziała podczas uroczystości prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Tablica powstała z inicjatywy fundacji "Ełkaesiak" upamiętniającej historię łódzkiego sportu, a szczególnie ŁKS oraz redakcji "Dziennika Łódzkiego". Ufundował ją Zakład Wodociągów i Kanalizacji.

Na uroczystości pojawili się byli łódzcy piłkarze i trenerzy m.in. Wojciech Łazarek, Jan Tomaszewski, Marek Dziuba i Mirosław Bulzacki. Nie zabrakło także rodziny Jana Durki, która odebrała pamiątkowy puchar oraz przedstawicieli innych rodzin zawodników premierowego spotkania.

Dyplomami uhonorowano także kluby, które rozpoczęły ligową historię piłki w Polsce, a istnieją do dziś.

Polska Liga Piłki Nożnej powstała w 1927 roku z inicjatywy klubów, które nie godziły się już na rozgrywanie meczów systemem narzuconym przez Polski Związek Piłki Nożnej.

Wcześniej kraj podzielony był na pięć okręgów: krakowski, lwowski, łódzki, poznański i warszawski, a najlepsze zespoły z każdego z nich spotkały się w turnieju finałowym.

W pierwszym ligowym sezonie o mistrzostwo walczyło 14 drużyn: Wisła Kraków, 1. FC Katowice, Warta Poznań, Pogoń Lwów, Legia Warszawa, Klub Turystów Łódź, ŁKS Łódź, Polonia Warszawa, Czarni Lwów, TKS Toruń, Hasmonea Lwów, Ruch Hajduki Wielkie (dziś Chorzów), Warszawianka i Jutrzenka Kraków. Ligę wygrała Wisła Kraków.

W najwyższej klasie rozgrywkowej Łódź reprezentowało pięć zespołów. 65 sezonów spędził w niej ŁKS, 33 Widzew Łódź. Klub Turystów grał w niej trzykrotnie. Na jego bazie, w 1932 roku utworzono Union-Touring Łódź, który w 1939 roku znalazł się w elicie najlepszych polskich zespołów. Sezon w najwyższej klasie rozgrywkowej w 1930 roku spędziło też Łódzkie Towarzystwo Sportowo-Gimnastyczne. (PAP)

jaw/ co/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL