W konkursie "Piernikowe miasto" - na najpiękniejszą makietę zabytku - wystartują we wtorek uczniowie szkół z Torunia. Materiałem budowlanym w młodzieżowej rywalizacji, organizowanej w ramach Roku Toruńskich Zabytków, będą prawdziwe pierniki.
"Przed uczestnikami konkursu stoi nie lada zadanie: zbudowanie modeli wybranych toruńskich zabytków z wyjątkowego materiału budowlanego, jakim są najsłynniejsze toruńskie pierniki - katarzynki. Z trudnym wyzwaniem, wymagającym znajomości architektury toruńskich zabytków, zdolności artystycznych i umiejętności pohamowania apetytu na smakołyki zmierzą się dwuosobowe zespoły złożone z uczniów toruńskich podstawówek" - zapowiedziała Magdalena Krzyżanowska z biura prasowego toruńskiego magistratu.
Ekspozycja "Świat toruńskiego piernika" mieści się we wnętrzach XV-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, reprezentatywnej dla zamożnego patrycjatu toruńskiego, i przybliża życie codzienne mieszkańców Torunia z przełomu XV i XVI w. Scenografia stylizowana jest na miejsce pracy mistrza piernikarskiego.
Dla uczestników przygotowano 50 kg materiału budowlanego. "Wiele przemawia za tym, że stworzone w czasie konkursu piernikowe kościoły, baszty i kamienice zdeklasują pod względem urody i innowacyjności legendarną chatkę z piernika wzniesioną niegdyś przez bajkową Babę Jagę" - uznała Krzyżanowska.
Niecodzienna rywalizacja ma być okazją do przypomnienia, że Toruń to miasto zabytków i jednocześnie - równie wiekowej - tradycji wypieku pierników. Rywalizacja w budowie makiet z pierników odbędzie się w muzealnej scenerii wystawy "Świat toruńskiego piernika" w Domu Mikołaja Kopernika.
Ekspozycja mieści się we wnętrzach XV-wiecznej kamienicy mieszczańskiej, reprezentatywnej dla zamożnego patrycjatu toruńskiego, i przybliża życie codzienne mieszkańców Torunia z przełomu XV i XVI w. Scenografia stylizowana jest na miejsce pracy mistrza piernikarskiego.
Zwiedzający zobaczyć mogą oryginalne formy-klocki z XVII i XVIII wieku, pochodzące głównie z dwóch toruńskich warsztatów piernikarskich, które dały początek największym, XIX-wiecznym firmom: Gustawa Weesego i Hermana Thomasa. Ekspozycja obejmuje także formy piernikowe z Polski północnej, z warsztatów rzemieślniczych Malborka, Nowego Dworu Gdańskiego, Elbląga i Pasłęka, a także ze Śląska. (PAP)
olz/ hes/