Polska po 1989 roku

11.01.2019

Wydano ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru z okazji 100-lecia Niepodległości

Do końca 2018 r. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji spersonalizowało ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru - wydanego z okazji 100-lecia Niepodległości - dowiedziała się w piątek PAP.

Dokumenty, które personalizuje odpowiedni departament MSWiA, trafiają nie tylko do Polaków w kraju, ale też wydawane są przez konsulaty za granicą. MSZ nie ma jednak osobnych statystyk ilu osobom wydano paszport z okazji 100-lecia niepodległości.

Biuro prasowe resortu spraw wewnętrznych podało, że do 31 grudnia 2018 r. spersonalizowano ponad 165 tys. paszportów nowego wzoru. O paszporty nowego wzoru można było występować od 5 listopada.

Na stronach nowego paszportu znalazły się grafiki przedstawiające m.in. twórców polskiej niepodległości, Bitwę Warszawską, czy order Virtuti Militari. Nowy wzór paszportów wprowadził swoim rozporządzeniem minister spraw wewnętrznych i administracji.

Oprócz nowych grafik, nawiązujących do rocznicy Niepodległości, najważniejszych dla odzyskania niepodległości postaci, wydarzeń, miejsc i symboli, paszport ma być bezpieczniejszy - zawiera rozwiązania, które jeszcze skuteczniej chronią dokument przed fałszowaniem.

Prace nad paszportem zainicjował poprzedni minister SWiA Mariusz Błaszczak. Część motywów została wybrana w internetowym głosowaniu. Najwięcej głosów otrzymały: Kopiec Czynu Niepodległościowego Mogiła Mogił, Gabriel Narutowicz i Orzełek Legionowy. W paszporcie znalazły się także grafiki przedstawiające Bitwę Warszawską, order Virtuti Militari oraz twórców polskiej niepodległości, m.in. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Wincentego Witosa i Gabriela Narutowicza.

Według MSWiA dzięki unikalnym zabezpieczenia i cechom, znajduje się on w jednym szeregu z najlepszymi paszportami na świecie - specjalne zabezpieczenia dotyczą m.in. strony personalizowanej paszportu wykonanej w całości z poliwęglanu. Umożliwiło to zainstalowanie w niej chipa zawierającego dane i dane biometryczne dotyczące posiadacza.

Ta strona połączona jest książeczką paszportową za pomocą specjalnego zawiasu, przy którym każda próba odłączenia jej od dokumentu będzie widoczna.

Poprzedni wzór książeczki paszportu biometrycznego funkcjonował od 2006 roku.

Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA, które zajmuje się m.in. przygotowywaniem dokumentów, co roku wydawanych jest około 1,3-1,4 mln paszportów.(PAP)

autor: Aleksander Główczewski

ago/ hgt/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL