Fotografie oraz plansze przedstawiające historię i tajniki działalności 100-letniej introligatorni Zakładu Narodowego im. Ossolińskich znalazły się na wystawię, którą od środy można oglądać we Wrocławiu.
Tytułem i mottem ekspozycji są słowa pierwszego kierownika introligatorni Aleksandra Semkowicza: „Głoś z dumą i chlubą, żeś introligatorem...”. Na ekspozycji znalazły się archiwalne fotografie dokumentujące działalności introligatorni oraz plansze z opisami jej historii.
Pretekstem do zorganizowania wystawy jest przypadające w tym roku 100-lecie introligatorni Zakładu Ossolińskich. „Jubileusz stał się okazją do pokazania zanikającego rzemiosła introligatorskiego – zaprezentowano warsztat introligatorski, który w ciągu setek lat istnienia tylko nieznacznie się zmienił” - podali organizatorzy.
Pretekstem do zorganizowania wystawy jest przypadające w tym roku 100-lecie introligatorni Zakładu Ossolińskich. „Jubileusz stał się okazją do pokazania zanikającego rzemiosła introligatorskiego – zaprezentowano warsztat introligatorski, który w ciągu setek lat istnienia tylko nieznacznie się zmienił” - podali organizatorzy ekspozycji.
Zakład Narodowy im. Ossolińskich został powołany w 1817 r. we Lwowie przez Józefa Maksymiliana Ossolińskiego. W 1878 r. Ossolineum uzyskało wyłączność na druk i sprzedaż podręczników szkolnych w Galicji. Dlatego też w lutym 1912 r. Zakład uruchomił własną introligatornię. Zajmowała ona osiem sal wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Pierwszym kierownikiem introligatorni, która przed II wojną światową zatrudniała ponad 60 osób, został Aleksander Semkowicz.
Po wybuchu II wojny światowej introligatornia zawiesiła działalność. Wznowiła ją dopiero w 1950 r. we Wrocławiu, gdzie został przeniesiony Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W kolejnych latach introligatornia koncentrowała się na oprawie książek i zabezpieczeniu zbiorów specjalnych z zasobów Ossolineum. W 2009 r. pracownię rozdzielono na introligatorską i konserwatorską.
Wystawę przedstawiającą dzieje introligatorni można oglądać do 28 lutego.(PAP)
pdo/ ls/