W Pałacu Buckingham otwarto w sobotę dla publiczności wystawę pamiątek, m.in. klejnotów i strojów związanych z koronacją Elżbiety II. W tym roku mija 60 lat od koronacji wciąż panującej królowej w Opactwie Westminsteru. Elżbieta II miała wówczas 27 lat.
Uwagę zwraca odzież zdobiona z wielkim przepychem: suknia z jedwabnej satyny oraz płaszcz koronacyjny z delikatnego aksamitu długości siedmiu metrów obszyty skórkami kanadyjskich gronostajów, wyhaftowany w złote liście, oliwki i kłosy symbolizujące pokój i dostatek.
Suknia, w której Elżbieta II koronowała się 2 czerwca 1953 r. była dziewiątym z kolei projektem Normana Hartnella, który wcześniej zaprojektował dla księżniczki Elżbiety suknię ślubną. Ma kształt dzwonu, krótkie rękawki, duży dekolt w kształcie serca. Łagodnie rozszerzona ku dołowi suknia ukazuje przepych wykwintnych haftów ze złotych, srebrnych i wielobarwnych nici jedwabnych.
Jej wykonanie zajęło szwaczkom pracującym na zmiany przez całą dobę 3,5 tys. godzin.
Suknia jest wyszywana drobnymi perełkami, kolorowymi kryształkami i jasnymi ametystami. Wyhaftowano na niej barwne girlandy kwiatowe z 11 symbolami krajów Wspólnoty Narodów (Commonwealth) i symbolami czterech składowych Zjednoczonego Królestwa: różą Tudorów, szkockim ostem, walijskim porem i irlandzką trójlistną koniczyną.
Na głowie Elżbieta II miała diamentowy diadem wykonany pierwotnie dla Jerzego IV w 1820 r., zmodyfikowany za panowania Wiktorii. Diadem składa się z obręczy wysadzanej perłami i czterech diamentowych krzyży maltańskich przedzielonych czterema bukietami róż, koniczyny i ostu – symbolami Anglii, Szkocji i Irlandii.
Są w nim 1333 diamenty o łącznej wadze ponad 325 karatów oraz 169 pereł.
Wystawiono też olśniewające klejnoty, które podczas koronacji miały na sobie kobiety z rodziny królewskiej, w tym tiarę księżniczki Małgorzaty – siostry Elżbiety II, wypożyczoną przez monarchinię pannie młodej na ślub księcia Williama z Kate Middleton w 2011 roku.
Odtworzono też nakrycie stołu z oryginalną zastawą z bankietu koronacyjnego. Elżbieta II zaprosiła wówczas ok. 8 tys. gości. Można też obejrzeć filmy nakręcone podczas uroczystości na prywatny użytek rodziny królewskiej.
Wystawa będzie czynna do 29 września. (PAP)