W tych wydarzeniach, na pierwszym miejscu lud pracujący stawiał godność człowieka, wolność, wolność narodu i dobroć rodziny - mówił w niedzielę w Warszawie w homilii upamiętniającej Czerwiec '76 kard. Kazimierz Nycz. Robotnicy - jak podkreślił - ucierpieli, ale byli świadomi ceny.
Czerwiec 1976 roku był wybuchem społecznego protestu, który zapoczątkował historyczne przesilenie - napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników i organizatorów niedzielnych obchodów 40. rocznicy Wydarzeń Czerwca’76 w Ursusie.
Tablicę upamiętniającą wrocławskie wydarzenia Czerwca 1976 r. odsłonięto w środę w stolicy Dolnego Śląska. 25 czerwca 1976 r. do strajku przeciwko drastycznym podwyżkom cen przystąpiło kilka tysięcy pracowników z wrocławskich zakładów: Pilmetu, Aspy, Hydralu i Polaru.
W ramach obchodów Czerwca’76 w poniedziałek wypłynęła z Płocka tratwa „Wolność”, która Wisłą dotrze do Warszawy na niedzielne uroczystości 40. rocznicy protestów robotniczych w Ursusie. Rejs rozpoczęła czteroosobowa załoga.
Głównym powodem protestów w czerwca 1976 r. była nie tylko podwyżka cen żywności, ale w dużej mierze brak poczucia sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa, przejawiający się w braku zaufania społeczeństwa do władz PRL – uważa prof. Jerzy Eisler, historyk IPN.
Radom jest jednym z miast, które wpisały się w historię buntów przeciwko komunizmowi; po proteście robotniczym w tym mieście zaczął się schyłek PRL-u – podkreślali w poniedziałek historycy, uczestniczący w konferencji w ramach obchodów 40. rocznicy Czerwca’76 w Radomiu.
Senatorowie przyjęli w czwartek jednogłośnie uchwałę upamiętniającą wydarzenia z czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku uznając je za "kamień milowy" na drodze do "zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania wolności".
Senacka komisja ustawodawcza poparła projekt uchwały ws. uczczenia 40. rocznicy wydarzeń czerwca 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku. W projekcie zaznaczono, że stanowiły one "kamień milowy" na drodze do "zrzucenia komunistycznego jarzma i odzyskania wolności".
Obchody 40. rocznicy Czerwca’76 rozpoczynają się w piątek w Radomiu. Poprzez różnorodne imprezy organizatorzy chcą nie tylko upamiętnić uczestników robotniczego protestu, ale także zaakcentować rolę Radomia w polskich dążeniach do wolności i demokracji.
Radomski Czerwiec’76 to protest, który zakończył się największym sukcesem robotników w historii PRL. Za udział w nim radomianie zapłacili jednak wysoką cenę – podkreślił w poniedziałek historyk prof. Marek Wierzbicki podczas spotkania w ramach IX Tygodnia Społecznego w Radomiu.