„Arkady Fiedler – człowiek bez paszportu” dokumentalny film opowiadający o życiu słynnego podróżnika w powojennej Polsce zrealizował niezależny reżyser z Poznania Jerzy Jernas. Premierę filmu zaplanowano na 4 października w Puszczykowie k. Poznania, w mieście, w którym żył i tworzył Fiedler.
Film dokumentalny opowiadający o ucieczce Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu Auschwitz zrealizowało oświęcimskie stowarzyszenie Auschwitz Memento. 40-minutowy obraz będzie miał swoją prapremierę w sobotę – poinformował producent filmu Bogdan Wasztyl.
Zgłoszenia 50 filmów m.in. z USA, Finlandii, Kanady, Kambodży, Iranu, Czech, Niemiec, przyjęli dotąd organizatorzy IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Historycznych i Wojskowych, który odbędzie się od 16 do 21 września w klubie Akademii Obrony Narodowej w Warszawie.
Niemiecka telewizja publiczna ZDF wyemituje w niedzielę film dokumentalny o niemieckiej okupacji w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem roli Armii Krajowej. To odpowiedź na polskie zarzuty wobec negatywnego wizerunku AK w serialu "Nasze matki, nasi ojcowie".
Violetta Rotter-Kozera z katowickiego oddziału TVP zwyciężyła w ósmej edycji regionalnego konkursu dziennikarskiego "Silesia Press". Dziennikarkę nagrodzono za film dokumentalny poświęcony postaci wybitnego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego.
Dokument "Nie zapomnij mnie" niemieckiego reżysera Davida Sievekinga zdobył główną nagrodę – Nagrodę Millennium - 10. festiwalu filmowego Planete+ Doc w Warszawie. Wyróżnienie specjalne przyznano polskiemu filmowi "Mundial. Gra o wszystko" w reż. Michała Bielawskiego. Laureatów tegorocznej edycji Planete+ Doc, imprezy prezentującej widzom w Polsce najciekawsze nowe filmy dokumentalne z całego świata, ogłoszono podczas gali w Kinotece w sobotę wieczorem - przedostatniego dnia festiwalu, ponieważ festiwalowe projekcje potrwają do niedzieli.