Zbrodnia wołyńska jest tematem czterech filmów dokumentalnych, które zostaną pokazane w Domu Spotkań z Historią w Warszawie 9, 10, 12 i 13 lipca.
„Kryptonim Pożoga” Wincentego Ronisza opowiada o dziejach Wołynia przed 1939 r. i podczas II wojny światowej: zbrodniach UPA, polskiej samoobronie oraz 27 Wołyńskiej Dywizji AK. W filmie wystąpili świadkowie wydarzeń. (9 lipca o godz. 18.00).
„Poeta nieznany” Wincentego Ronisza to film dokumentalny o poecie i żołnierzu Zygmuncie Rumlu, dowódcy Batalionów Chłopskich na Wołyniu, zamordowanym podczas misji powstrzymania fali zbrodni na Polakach. (10 lipca, godz. 18.00)
Zbrodnia w Kisielinie, dokonana w „krwawą niedzielę” 11 lipca 1943 roku jest tematem filmu „Było sobie miasteczko” Tadeusza Arciucha i Macieja Wojciechowskiego. Muzykę do filmu skomponował Krzesimir Dębski, syn ocalałego Sławosza Dębskiego, który dokumentował historię Kisielina i jego mieszkańców (12 lipca, godz. 18.00)
Ukraiński „Sindrom pamjati” w czterech odcinkach konfrontuje opinie i głosy ukraińskich i polskich historyków, publicystów, polityków oraz świadków wydarzeń. W Domu Spotkań z Historią pokazane zostaną dwie części tego filmu – „Raj na krwi” i „Rzeź wołyńska” – które odnoszą się do polsko-ukraińskich relacji, zbrodni z 1943 roku, jak też ukraińskiej oraz polskiej pamięci o tych wydarzeniach. (13 lipca, godz. 16.00)
17 lipca o godz. 12.00 i 18.00 odbędzie się w DSH spotkanie „Pamięć ofiar, pamięć sprawców”
O historii i życiu codziennym zamieszkałych przez Polaków wołyńskich wsi, ocalałych mieszkańcach, sprawiedliwych Ukraińcach, problemach z upamiętnieniem dokonanych zbrodni oraz ich ofiar a także o odmiennej pamięci ofiar i sprawców mówić będzie Tomasz Kuba Kozłowski podczas 74 spotkania z cyklu „Opowieści z Kresów”. ( DSH) tst