Przyjazd Jana Pawła II do Polski może być wykorzystany do szerzenia „antysocjalistycznych nastrojów” i „klerykalnego wstecznictwa” - napisał w rozkazie z 8 maja 1979 r. Czesław Kiszczak, ówczesny szef WSW. IPN uruchomił portal o pierwszej pielgrzymce papieskiej do Polski.
Film „Pielgrzym” to zapis pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Spośród innych filmów wyróżnia się tym, że w sposób niezwykle emocjonalny pokazuje, jak Polacy przeżywali przyjazd papieża Jana Pawła II do Polski – powiedział rzecznik Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Pierwsza pielgrzymka papieża Jana Pawła II do Polski w dniach 2-10 czerwca 1979 r., to był jeden z najważniejszych tygodni w XX wieku dla Polski i dla Europy - powiedział PAP rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Paweł Rytel-Andrianik.
Wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński odznaczył w czwartek fotografika Adama Bujaka Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. To symboliczny znak hołdu, jaki państwo polskie wobec największych twórców może złożyć - powiedział prof. Gliński.
Sejmik woj. małopolskiego przyjął w piątek rezolucję skierowaną do metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w sprawie ustanowienia św. Jana Pawła II patronem województwa. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie Stolica Apostolska.
Podczas tegorocznego Święta Dziękczynienia pragniemy modlitwę dziękczynienia i zawierzenia rozszerzyć na cały Kościół w Polsce i poświęcić ją dwóm wielkim pasterzom – św. Janowi Pawłowi II i Słudze Bożemu kard. Stefanowi Wyszyńskiemu – podkreślił kard. Kazimierz Nycz w liście pasterskim.
Kiedy myślę o tym, co dzisiaj mają wziąć z Jana Pawła II ludzie młodzi, to mówię im: to jest człowiek, który potrafił żyć i którego nie dało się wtłoczyć w żadne schematy – powiedział PAP dyrektor programowy Centrum Myśli Jana Pawła II Michał Łuczewski.
Artysta fotografik Adam Bujak, który przez ponad 40 lat uwieczniał na zdjęciach życie Karola Wojtyły - najpierw jako biskupa, arcybiskupa, kardynała, a potem jako papieża Jana Pawła II obchodzi 55-lecie pracy twórczej.
5 czerwca w Sali Koncertowej na Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja pt. „Jan Paweł II – lider przemian wolnościowych w Polsce i na świecie”, organizowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II, Fundację Konrada Adenauera oraz Narodowe Centrum Kultury.