Wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki odbyły się we wtorek na Jasnej Górze. Doceniono w ten sposób obiekt, który co roku odwiedza ok. 3,5 mln pielgrzymów i turystów, a który stał się kluczowym punktem Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Kulturowego Zakonu Paulinów.
W najważniejszym polskim sanktuarium maryjnym – na Jasnej Górze w Częstochowie – odprawiono w niedzielę po południu mszę dziękczynną za nowych błogosławionych Kościoła w Polsce – prymasa Stefana Wyszyńskiego i siostrę Różę Czacką.
Kościół katolicki w Polsce obchodzi 26 sierpnia uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Obraz Matki Bożej na Jasnej Górze otaczany jest przez Polaków czcią od XV wieku. Przed wizerunkiem modlili się polscy królowie, prezydenci i papieże. Rokrocznie pielgrzymuje tam ok. 4 mln wiernych.
Na Jasnej Górze otwarto w środę wystawę pt. „Nie byłoby Papieża Polaka, gdyby nie było twojej wiary - Prymas Tysiąclecia błogosławiony ks. kard. Stefan Wyszyński”. Ekspozycja jest jednym z wydarzeń poprzedzających beatyfikację kardynała.
Niech matczyna opieka Matki Bożej Częstochowskiej będzie dla wszystkich Polaków „źródłem pokoju i wszelkiego dobra” - powiedział papież Franciszek do polskich pielgrzymów podczas środowej audiencji generalnej. Wspomniał swą wizytę na Jasnej Górze w 2016 roku.
Spotkania modlitewne, koncert i specjalna wystawa – to niektóre wydarzenia zaplanowane na Jasnej Górze w związku z beatyfikacją kard. Stefana Wyszyńskiego. Jasna Góra była w centrum życia i posługi prymasa. Spędził tu łącznie ponad 600 dni – zaznaczają przedstawiciele sanktuarium.
W 101. rocznicę „Cudu nad Wisłą” na Jasnej Górze poświęcono w niedzielę tablicę upamiętniającą zwycięską Bitwę Warszawską. Wykonane z brązu epitafium zawiera tekst przyjętego w 1920 roku przez biskupów Aktu Poświęcenia Narodu Polskiego Najświętszemu Sercu Jezusowemu.
Wielu ludzi żyje w przekonaniu, że nikomu nic nie zawdzięcza: ani Bogu, ani Kościołowi, ani ojczyźnie; nie chce odróżniać katów od ofiar, najeźdźców od obrońców – mówił w 101. rocznicę Bitwy Warszawskiej na Jasnej Górze metropolita częstochowski abp Wacław Depo.
Obchodzona 15 sierpnia uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny na Jasnej Górze upłynie w tym roku pod znakiem dziękczynienia za VI Światowe Dni Młodzieży, które odbyły się 30 lat temu w Częstochowie z udziałem Jana Pawła II.