Forum Świeckich „Impuls” pod hasłem „O Kościele bez znieczulenia” rozpoczęło się w piątek na Jasnej Górze w Częstochowie. Uczestnicy dyskutują o problemach, jakimi żyje Kościół, jego przyszłości i aktywnej roli świeckich.
Wizyta ad limina apostolorum będzie głównym tematem 390. Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski na Jasnej Górze. Dwudniowe obrady poprzedzą rekolekcje biskupów, które w tym roku poprowadzi franciszkanin o. Zdzisław Kijas – poinformował rzecznik KEP ks. Leszek Gęsiak.
Ponad 120 osób, które po śmierci zostały wyniesione na ołtarze, modliło się za życia na Jasnej Górze – podało w poniedziałek, w dniu Wszystkich Świętych, biuro prasowe sanktuarium. To m.in. św. Faustyna Kowalska, św. Urszula Ledóchowska, bł. kard. Stefan Wyszyński czy św. Jan Paweł II.
Od poniedziałku do końca listopada odwiedzający jasnogórskie sanktuarium będą mogli mogą zwiedzać XVII-wieczną kryptę w podziemiach Kaplicy Matki Bożej. Natomiast tylko 1 listopada można odwiedzić inne niedostępne na co dzień dla pielgrzymów i turystów miejsce – Kaplicę Świętych Relikwii.
O. Konstancjusz Kunz – przeor Jasnej Góry w latach 1978–1984 – zmarł w piątek w wieku 87 lat. W zakonie paulinów nazywany był „przeorem sześćsetlecia”, ponieważ w 1982 roku organizował obchody 600-lecia fundacji częstochowskiego klasztoru.
Sto lat temu, 20 października 1921 roku, marszałek Józef Piłsudski odwiedził Jasną Górę, by podziękować za zwycięską wojnę z bolszewikami. W setną rocznicę tego wydarzenia w częstochowskim sanktuarium będą się modlić przedstawiciele Związku Piłsudczyków RP.
W sobotę wieczorem w jasnogórskiej bazylice odbędzie się prawykonanie oratorium „Jak Ojciec i Syn”, wpisujące się w niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz obchodzoną właśnie 43. rocznicę wyboru Jana Pawła II na papieża.
Relikwie błogosławionego nastolatka z Włoch, Carla Acutisa, który w 2006 r. zmarł z powodu białaczki, trafiły na Jasną Górę - poinformował na Twitterze kustosz jasnogórskiego sanktuarium o. Waldemar Pastusiak.
Być katolikiem w sercu – to hasło 36. Nocy Czuwania w intencji Polonii, która odbędzie się z piątku na sobotę na Jasnej Górze – poinformowało PAP biuro Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.